DMP DM2L DM3L IMP Turnieje

W tym roku odeszli do wieczności...

Jan Matczak
(ur.?-?-19?? zm.10-10-1948) - wypadek na zawodach ulicznych w Bydgoszczy


Team Championship


Eliminacje

Skład 1 i 2 ligi ustalono poprzez rozegranie eliminacji składających się z trzech rund. Każda drużyna składała się z trzech zawodników i tylko jeden z nich był wystawiany do każdej rundy. Każda z eliminacji składała się z 20 biegów. Obowiązywała punktacja 4-3-2-1 i 0 za nie ukończenie biegu, nie było podziału ze względu na pojemności silników.

1 RUNDA - ŁÓDŹ 25/4/1948

1.  Jan Wąsikowski - PKM Warszawa                  18
2.  Marian Nowacki - Motoklub Rawicz               18
3.  Tadeusz Kołeczek - Tramwajarz Łódź             17
4.  Józef Olejniczak - LKM Leszno                  17
5.  Roman Nikietyn - GKM Gdańsk                    17
6.  Czesław Szałkowski - Olimpia Grudziądz         15
7.  Waldemar Miechowski - CTCiM Częstochowa        13
8.  Jan Krakowiak - DKS Łódź                       13
9.  Stefan Maciejewski - KM Ostrów Wlkp            12
10. Bogusław Osowiecki - Legia Warszawa            10
11. Jerzy Skonka - Okęcie Warszawa                 9 lub Żymirski (wg.Głosu Ostrowa)
12. Franciszek Dziubany - Pogoń Katowice           8
13. Józef Klassa - SSM Gdynia                      8
14. Czesław Frąckowiak - Unia Poznań               8
15. Paweł Dziura - RKM Budowlani Rybnik            6
16. Brunon Wagner - Polonia Bydgoszcz              1

2 RUNDA - PUCK 2/5/1948 (otwarcie stadionu)

1.  (11)Jerzy Dąbrowski - PKM Warszawa             4   4   4   4   4    20
2.  (3)Eryk Pierchała - RKM Budowl.Rybnik          4   3   4   4   4    19
3.  (15)Alfons Ziółkowski - GKM Gdańsk             4   2   4   3   4    17
4.  (7)Czesław Kępiński - KM Ostrów Wlkp           3   1   4   3   4    15
5.  (16)Józef Kamiński - Tramwajarz Łódź               4                15
6.  (4)Jan Siekalski - Motoklub Rawicz                         4        14
7.  (8)Antoni Osiecki - LKM Leszno                 2   3   3   3   3    14
8.  (2)Roman Pawłyszcze - SSM Gdynia                           4        13
9.  (5)Jan Najdrowski - Olimpia Grudziądz          4   4                12
10. (9)Włodzimierz Markowski - Okęcie Warszawa                          11
11. (1)Jerzy Bonchet - DKS Łódź                                         10
12. (6)Jan Filipczak - Legia Warszawa                  4                9
13. (14)Józef Buda - Polonia Bydgoszcz                                  9
14. (13)Jan Kaźmierczak - Unia Poznań                                   7
15. (12)Leonard Ciurzyński - CTCiM Częstochowa                          7
16. (10)brak zawodnika - Pogoń Katowice                                 ns

Na zawody nie przybył zawodnik Pogoni Katowice.

Bieg po biegu:                  tabela biegów

1. (1,2,3,4) Pierchała,
2. (5,6,7,8) Najdrowski, Kępiński, Osiecki,
3. (9,10,11,12) Dąbrowski
4. (13,14,15,16) Ziółkowski
5. (2,5,9,13) Najdrowski
6. (6,1,10,14) Filipczak
7. (15,7,3,11) Dąbrowski, Pierchała, Ziółkowski, Kępiński
8. (4,8,12,16) Kamiński, Osiecki,
9. (16,11,2,6) Dąbrowski
10. (12,15,1,5) Ziółkowski
11. (14,9,8,3) Pawłyszcze, Osiecki,
12. (10,13,4,7) Kępiński
13. (7,12,14,2) Pierchała, Kępiński,
14. (8,1,11,13) Dąbrowski, Osiecki,
15. (3,16,5,10) Pierchała
16. (15,4,6,9) Siekalski, Ziółkowski,
17. (2,8,10,15) Ziółkowski, Osiecki,
18. (9,7,16,1) Kępiński
19. (12,3,13,6) Pierchała
20. (11,5,14,4) Dąbrowski

3 RUNDA - GRUDZIĄDZ 23/5/1948

1. (13)Ryszard Morawski - Okęcie Warszawa          3   3   4   4   4    18
2. (11)Mieczysław Chlebicz - PKM Warszawa          4   3   4   2   4    17
3. (14)Zygmunt Mucha - DKS Łódź                    4   4   2   4  ?2    16
4. (9)Tadeusz Wikaryjczyk - SSM Gdynia             3   2   3   4   4    16
5. (2)Władysław Szulczewski - Motoklub Rawicz      3   4   2   3   4    16
6. (1)Alfred Smoczyk - LKM Leszno                  4   3   4   3   2    16
7. (7)Tadeusz Zwoliński - Olimpia Grudziądz        4   4  ?3   u   3    14
8. (3)Marian Rejek - KM Ostrów Wlkp                2  ?2  ?1   4  ?3    12
9. (12)Zygmunt Musiał - Legia Warszawa            ?2  ?3   3   2  ?2    12
10.(6)Jan Sanecznik - RKM Budowlani Rybnik        ?2  ?2   3   2  ?1    10
11.(10)Władysław Kamrowski - GKM Gdańsk            ?   ?  ?2  ?3   3    9
12.(8)Bolesław Bonin - Polonia Bydgoszcz          ?3   4   4   ?   ?    8
13.(4)Roman Klimaszyk - Unia Poznań                1   ?   1  ?3  ?3    8
14.(15)Tadeusz Debisz - Tramwajarz Łódź           ?2  ?1  ?2  ?1  ?2    8
15.(16)Marian Kaznowski - CTCiM Częstochowa        ?   ?   ?  ?2   ?    2
16.(5)Ludwik Draga - Pogoń Katowice               ?1   ?   ?   ?   ?    1

Bieg po biegu:                  tabela biegów

1. (1:51) Smoczyk(Victoria350), Szulczewski, Rejek, Klimaszyk
2. (1:55,2) Zwoliński(Triumf500), Bonin-?, ?Sanecznik, ?Draga
3. (1:59) Chlebicz(MotoSacoche500), Wikaryjczyk, ?Musiał, ?Kamrowski-?
4. (1:56,5) Mucha(NSU500), Morawski, ?Debisz, ?Kaznowski-?
5. (1:54) Szulczewski, Morawski, Wikaryjczyk, ?Draga-?
6. (1:52) Mucha(NSU500), Smoczyk, ?Sanecznik, ?Kamrowski-?
7. (1:58,3) Zwoliński(Triumf500), Chlebicz, ?Rejek, ?Debisz
8. (2:10) Bonin(NSU350), ?Musiał, ?Klimaszyk-?, ?Kaznowski-?
9. (1:53,6) Chlebicz(MotoSacoche500), Sanecznik, Szulczewski, ?Kaznowski-?
10. (1:55,4) Smoczyk(Victoria350), Musiał, ?Debisz, ?Draga-?
11. (2:00) Bonin(NSU350), Wikaryjczyk, Mucha, ?Rejek
12. (2:27) Morawski, ?Zwoliński, ?Kamrowski, ?Klimaszyk
13. (1:58) Mucha(NSU500), Szulczewski, Musiał, Zwoliński-u
14. (1:56) Morawski, Smoczyk, Chlebicz, ?Bonin-?
15. (2:01) Rejek, ?Kamrowski, ?Kaznowski, ?Draga-?
16. (1:54) Wikaryjczyk, ?Klimaszyk, Sanecznik, ?Debisz
17. (2:01) Szulczewski, Kamrowski, ?Debisz, Bonin-?
18. (2:20) Wikaryjczyk, Zwoliński, Smoczyk, ?Kaznowski-?
19. (2:01) Morawski, ?Rejek, ?Sanecznik, ?Musiał
20. (2:20) Stanisław Brun (zastąpił Chlebicza), ?Klimaszyk, ?Mucha, ?Draga-?

Klasyfikacja łączna:

1.  PKM WARSZAWA                   55
2.  MOTOKLUB RAWICZ                48
3.  LKM LESZNO                     47
4.  GKM GDAŃSK                     43
5.  OLIMPIA GRUDZIĄDZ              41
6.  TRAMWAJARZ ŁÓDŹ                40
7.  DKS ŁÓDŹ                       39
8.  KM OSTRÓW WLKP                 39
9.  OM TUR OKĘCIE WARSZAWA         38
--------------------------------------
10. SSM GDYNIA                     37
11. RKM BUDOWLANI RYBNIK           35
12. LEGIA WARSZAWA                 31
13. UNIA POZNAŃ                    23
14. CTCiM CZĘSTOCHOWA              22
15. POLONIA BYDGOSZCZ              18
16. POGOŃ KATOWICE                 9
17. POLONIA BYTOM                  REZ.
18. LECHIA POZNAŃ                  REZ.

1 Liga

Inauguracja rozgrywek DMP nastąpiła 6 czerwca 1948 roku. Mecze rozgrywano z udziałem trzech drużyn. Drużynę stanowiło trzech zawodników plus rezerwowy. Mecz składał się z 9 biegów. Jedna runda ligowa to trzy trójmecze. Za wygrany mecz drużyna otrzymywała 3pkt., za drugie miejsce 2pkt. i za trzecie 1pkt. Zawodnicy z podstawowego składu drużyny startowali w meczu trzykrotnie. Ilość małych punktów sumowano.

1 runda DMP - Łódź 6/6/48
1. PKM Warszawa               22

   (7)J.Wąsikowski     3 3 3  9
   (8)J.Dąbrowski      2 3 2  7
   (9)S.Brun           3 1 2  6
   (R)M.Chlebicz              ns

2. LKM Leszno                 19

   (4)A.Smoczyk        1 2 3  6
   (5)J.Olejniczak     3 3 2  8
   (6)J.Tomowiak       2 2 1  5
   (R)A.Osiecki               ns

3. Tramwajarz Łódź            9

   (1)T.Kołeczek       2 2 3  7
   (2)W.Kołeczek       d d 1  1
   (3)J.Kamiński       1 d d  1
   (R)brak zawodnika

Bieg po biegu:                tabela biegów

I. Wąsikowski-NSU500 (2:16), T.Kołeczek-AJS (2:18), Smoczyk-Victoria350 (2:19)
II. Olejniczak-Victoria350 (2:12,5), Dąbrowski-NSU500 (2:15), W.Kołeczek-DKW500-d
III. Brun-NSU500 (2:20), Tomowiak-NSU500 (2:22), Kamiński-DKW500 (2:29)
IV. Olejniczak (2:12), T.Kołeczek (2:16,2), Brun (2:21)
V. Dąbrowski (2:20), Smoczyk (2:22), Kamiński-d
VI. Wąsikowski (2:17), Tomowiak (2:20), W.Kołeczek-d
VII. T.Kołeczek (2:17), Dąbrowski (2:23,5), Tomowiak (2:42)-po upadku
VIII. Smoczyk (2:18), Brun (2:20), W.Kołeczek (2:??)
IX. Wąsikowski (2:22), Olejniczak (2:33), Kamiński-d


1 runda DMP - Ostrów Wlkp 6/6/48
1. KM Ostrów Wlkp             18

   (7)S.Maciejewski    ? ? 3  
   (8)S.Rejek          ? ? ?  
   (9)P.Poprawa        3 ? ?  

2. DKS Łódź                   18

   (1)Z.Mucha          3 ? 3  
   (2)J.Krakowiak      ? 3 3  
   (3)J.Bonchet        ? ? ?  

3. Motoklub Rawicz            14

   (4)M.Nowacki        ? 3 ?  
   (5)W.Szulczewski    3 3 ?  
   (6)J.Siekalski      ? ? ?  


1 runda DMP - Gdańsk-Wrzeszcz 6/6/48 (boisko WOP ul.Niedziałkowskiego)

(źródło informacji - Jarosław Szklarski)
1. Olimpia Grudziądz          26

   (4)Cz.Szałkowski    3 2 3  8
   (5)J.Najdrowski     3 3 3  9
   (6)T.Zwoliński      3 3 3  9

2. OM Tur Okęcie Warszawa     12

   (7)R.Morawski       ? ? ?  ?
   (8)E.Zenderowski    ? ? ?  ?
   (9)J.Kwaśniewski    ? ? ?  ?

3. GKM Gdańsk                 10

   (1)R.Nikietyn       ? ? ?  ?
   (2)A.Ziółkowski     ? ? ?  ?
   (3)W.Kamrowski      ? ? ?  ?


2 runda DMP - Grudziądz 20/6/48
1. PKM Warszawa               24

   (4)J.Dąbrowski      2 3 2  7
   (5)J.Wąsikowski     3 3 3  9
   (6)M.Chlebicz       3 2 3  8

2. Olimpia Grudziądz          20

   (1)J.Najdrowski     3 2 2  7
   (2)T.Zwoliński      2 3 3  8
   (3)Cz.Szałkowski    2 ? 2  5

3. KM Ostrów Wlkp             8

   (7)S.Maciejewski    u u 1  1
   (8)S.Rejek          1 2 1  4
   (9)P.Poprawa        1 1 1  3
   (R)Cz.Kępiński             ns

Bieg po biegu:                tabela biegów

I. Najdrowski (1:49,9), Dąbrowski (1:50,0), Maciejewski-u
II. Wąsikowski (1:49,4), Zwoliński (1:53), Rejek
III. Chlebicz (1:53,5), Szałkowski (1:54,0), Poprawa
IV. Wąsikowski (1:47,5-ncd), Najdrowski (1:50,5), Poprawa
V. Dąbrowski (1:51,0), Rejek (1:52,9), Szałkowski (?)
VI. Zwoliński (1:52,4), Chlebicz (1:55,5), Maciejewski-u
VII. Chlebicz (1:51,0), Najdrowski (1:55,1), Rejek
VIII. Zwoliński (1:50,4), Dąbrowski (1:50,9), Poprawa
IX. Wąsikowski (1:47,9), Szałkowski (1:49,4), Maciejewski
bieg o Puchar Olimpii: Zwoliński (1:49,5), Wąsikowski (1:49,7)


2 runda DMP - Łódź 20/6/48
1. LKM Leszno                 21

   (1)A.Smoczyk        2 3 3  8
   (2)J.Olejniczak     3 3 3  9
   (3)S.Przybylski     d 2 2  4
   (R)A.Osiecki               ns

2. DKS Łódź                   14

   (7)J.Krakowiak      3 2 3  8
   (8)Z.Mucha          2 d 1  3
   (9)?.Stefanowski    d      0
   (R)J.Bonchet          2 1  3

3. OM Tur Okęcie Warszawa     13

   (4)W.Markowski      1 3 2  6
   (5)J.Skonka         1 d 1  2
   (6)E.Zenderowski    3 d 2  5

Bieg po biegu:                tabela biegów

I. Krakowiak (2:11,4), Smoczyk (2:12,1), Markowski (2:25)
II. Olejniczak (2:11,0), Mucha, Skonka
III. Zenderowski (2:23,8), Stefanowski-d, Przybylski-d
IV. Smoczyk (2:15,2), Bonchet(za Stefanowski) (3:12,5), Skonka-d
V. Markowski (2:29,0), Przybylski, Mucha-d
VI. Olejniczak (2:10,8-ncd), Krakowiak, Zenderowski-d
VII. Smoczyk (2:14,4), Zenderowski, Mucha
VIII. Olejniczak (2:25,6), Markowski, Bonchet(za Stefanowski)
IX. Krakowiak (2:18,1), Przybylski, Skonka


2 runda DMP - Rawicz 20/6/48
1. GKM Gdańsk                 22

   R.Nikietyn          3 3 3  9
   W.Kamrowski                8

2. Tramwajarz Łódź            15
3. Motoklub Rawicz            11

   M.Nowacki                  ?


3 runda DMP - Kraków 18/7/48
1. PKM Warszawa               23

   (7)J.Wąsikowski     3 3 3  9
   (8)M.Chlebicz       3 d 3  6
   (9)J.Dąbrowski      3 2 3  8

2. DKS Łódź                   15

   (1)J.Krakowiak      2 3 1  6
   (2)Z.Mucha          1 2 2  5
   (3)F.Więcek         ? - -  0
   (R)J.Bonchet        d 3 1  4

3. GKM Gdańsk                 11

   (4)R.Nikietyn       1 2 1  4
   (5)W.Kamrowski      2 d 2  4
   (6)A.Ziółkowski     d 1 2  3

Bieg po biegu:                tabela biegów

I. Wąsikowski (1:41,0), Krakowiak (1:44,0), Nikietyn
II. Chlebicz (1:43,2), Kamrowski (1:44,5), Mucha (1:50,9)
III. Dąbrowski (1:51,8), Bonchet-d (za Więcek), Ziółkowski-d
IV. Krakowiak (1:46,5), Dąbrowski (1:48,5), Kamrowski (1:49,2)
V. Bonchet (1:54,4), Nikietyn, Chlebicz-d
VI. Wąsikowski (1:46,2), Mucha (1:52,8), Ziółkowski (1:56,8)
VII. Chlebicz (1:51,1), Ziółkowski (2:00,0), Krakowiak (2:16,6)
VIII. Dąbrowski (1:45,2), Mucha (1:52,6), Nikietyn (1:55,1)
IX. Wąsikowski (1:53,5), Kamrowski (1:55,9), Bonchet (1:56,1) (za Więcek)


3 runda DMP - Leszno 18/7/48

(źródło informacji - Jarosław Szklarski i facebook - Wielki Alfred z małego Leszna - żużlowa legenda Alfreda Smoczyka)
1. LKM Leszno                 21

   (7)A.Smoczyk        3 3 3  9
   (8)S.Przybylski     2 3 1  6
   (9)J.Olejniczak     3 d 3  6
   (R)A.Osiecki               ns

2. Olimpia Grudziądz          16

   (1)J.Najdrowski     2 3 2  7
   (2)Cz.Szałkowski    3 1 2  6
   (3)T.Zwoliński      1 1    2
   (R)J.Matczak            1  1

3. Motoklub Rawicz            14

   (4)M.Nowacki        d 2 d  2
   (5)W.Szulczewski    1 2 2  5
   (6)J.Siekalski      2 2 3  7
   (R)?.Doliński              ns

Bieg po biegu:                tabela biegów

I. Smoczyk, Najdrowski, Nowacki-d
II. Szałkowski, Przybylski, Szulczewski
III. Olejniczak, Siekalski, Zwoliński
IV. Najdrowski, Szulczewski, Olejniczak-d
V. Przybylski, Nowacki, Zwoliński
VI. Smoczyk, Siekalski, Szałkowski
VII. Siekalski, Najdrowski, Przybylski
VIII. Olejniczak, Szałkowski, Nowacki-d
IX. Smoczyk, Szulczewski, Matczak(za Zwoliński)


3 runda DMP - Radom 18/7/48 (boisko Broni) - organizator OM Tur Okęcie Warszawa

(źródło informacji - Jarosław Szklarski i Andrzej Korzybski)
1. KM Ostrów Wlkp             25

   (4)Cz.Kępiński      1 3 3  7
   (5)S.Rejek          3 3 3  9
   (6)S.Maciejewski    3 3 3  9
   (R)P.Poprawa               ns

2. OM Tur Okęcie Warszawa     15

   (7)R.Morawski       2 u 1  3
   (8)W.Markowski      2 2 2  6
   (9)E.Zenderowski    2 2 2  6
3. Tramwajarz Łódź            9

   (1)T.Kołeczek       3 u 1  4
   (2)J.Kamiński       u u 1  1
   (3)W.Kołeczek       1 1 2  4
   (R)T.Debisz                ns

Bieg po biegu:                tabela biegów

I. T.Kołeczek (1:50,0), Morawski, Kępiński
II. Rejek(1:50,3), Markowski, Kamiński(u)
III. Maciejewski(1:50,0), Zenderowski, W.Kołeczek
IV. Rejek(1:51,0), Zenderowski, T.Kołeczek(u-dojechał)
V. Kępiński(1:50,1), Markowski, W.Kołeczek
VI. Maciejewski(1:57,2), Morawski(u), Kamiński(u)
VII. Maciejewski(1:50,0), Markowski, T.Kołeczek(u-dojechał)
VIII. Kępiński(1:52,3), Zenderowski, Kamiński
IX. Rejek(1:51,2), W.Kołeczek, Morawski
4 runda DMP - Radom 22/8/48 (boisko Broni) - organizator OM Tur Okęcie Warszawa
1. Motoklub Rawicz            22

   (1)M.Nowacki        2 1 3  6
   (2)J.Siekalski      3 3 3  9
   (3)F.Kapała         2 3 2  7

2. PKM Warszawa               21

   (7)J.Wąsikowski     3 2 3  8
   (8)M.Chlebicz       2 1 2  5
   (9)J.Dąbrowski      3 3 2  8

3. OM Tur Okęcie Warszawa     10

   (4)R.Morawski       1 2 1  4
   (5)E.Zenderowski    1 2 1  5
   (6)J.Bonchet        1 - -  1
   (R)J.Kwaśniewski      d 1  1

Bieg po biegu:                tabela biegów

I. Wąsikowski (NSU600, 1:45,0-ncd), Nowacki, Morawski
II. Siekalski (1:46,7), Chlebicz, Zenderowski
III. Dąbrowski (1:51,0), Kapała, Bonchet
IV. Dąbrowski (1:52,0), Zenderowski, Nowacki
V. Kapała (1:53,0), Morawski, Chlebicz
VI. Siekalski (1:46,7), Wąsikowski, Kwaśniewski-dst (za Boncheta)
VII. Nowacki (1:53,0), Chlebicz, Kwaśniewski (za Boncheta)
VIII. Siekalski (1:47,2), Dąbrowski, Morawski
IX. Wąsikowski (1:50,0), Kapała, Zenderowski

(źródło informacji - Andrzej Korzybski)
4 runda DMP - Puck 22/8/48
1. LKM Leszno                 21

   A.Smoczyk                  ?
   J.Olejniczak               ?
   S.Przybylski               ?
   (R)A.Osiecki               ?

2. KM Ostrów Wlkp             19

   S.Maciejewski              ?
   Cz.Kępiński                ?
   S.Rejek                    ?
   (R)P.Poprawa               ?

3. GKM Gdańsk                 9

   R.Nikietyn                 ?
   A.Ziółkowski               ?
   W.Kamrowski                ?
   (R)Z.Szymański             ?


4 runda DMP - Łódź 22/8/48 (tor żużlowy DKS)

(źródło informacji - Jarosław Szklarski)
1. Olimpia Grudziądz          20

   J.Najdrowski               ?
   Cz.Szałkowski              ?
   Z.Sander                   ?

2. Tramwajarz Łódź            17

   T.Kołeczek                 ?
   W.Kołeczek                 ?
   T.Debisz                   ?

3. DKS Łódź                   16

   J.Krakowiak                ?
   J.Bonchet                  ?
   M.Salawa                   ?

Ostateczna kolejność DMP 1948

1.  PKM WARSZAWA           4   11   90
2.  LKM LESZNO             4   11   82
3.  OLIMPIA GRUDZIĄDZ      4   10   82

4.  KM OSTRÓW WLKP         4   8,5  70 lub 69
5.  MOTOKLUB RAWICZ        4   7,5  65
--------------------------------------
6.  DKS ŁÓDŹ               4   6    59 - spadek do II Ligi
7.  GKM GDAŃSK             4   6    52 - spadek do II Ligi
8.  OM TUR OKĘCIE WARSZAWA 4   6    50
9.  TRAMWAJARZ ŁÓDŹ        4   6    50

Wobec równej ilości punktów w klasyfikacji drużynowej zespołów na miejscach 6-9 o pozostaniu
w 1-szej lidze zadecydowały turnieje barażowe z 3-cim i 4-tym zespołem 2-giej ligi.
Turnieje rozegrano 15 maja 1949 w Lublinie i 22 maja 1949 w Bydgoszczy.


PKM Warszawa - Jan Wąsikowski(35), Jerzy Dąbrowski(30 lub 31), Stanisław Brun(6), Mieczysław Chlebicz(19),
LKM Leszno - Józef Olejniczak(32), Antoni Osiecki, Stanisław Przybylski, Alfred Smoczyk(29), Jan Tomowiak,
Olimpia Grudziądz - Jan Najdrowski(31), Władysław Gątkiewicz, Tadeusz Zwoliński(26) Jan Matczak (+10.10.1948), Czesław Szałkowski(24), B.Nowakowski, Zbigniew Sander, Stanisław Stęplowski,
KM Ostrów Wlkp - Marian Rejek(26), Stefan Maciejewski(24), Ludwik Rataj, Czesław Kępiński, Piotr Poprawa,
Motoklub Rawicz - Doliński, Florian Kapała, Marian Nowacki, Jan Siekalski, Marian Skotarek, Władysław Szulczewski,
OM Tur Okęcie Warszawa - Włodzimierz Markowski(18), Eugeniusz Zenderowski(17), Ryszard Morawski(10), Jan Kwaśniewski, Jerzy Skonka, Janusz Suchecki???, Jerzy Bonchet???,
Tramwajarz Łódź - Tadeusz Debisz, Józef Kamiński, Tadeusz Kołeczek(25), Witold Kołeczek,
GKM Gdańsk - Władysław Kamrowski(21), Paweł Koman, Roman Nikietyn, Zbigniew Szymański, Alfons Ziółkowski
DKS Łódź - Jerzy Bonchet, M.Biernacki, Jan Krakowiak(28), Zygmunt Mucha, J.Mystkowski, E.Ratajczak, Mieczysław Salawa, Feliks Więcek, Stefanowski

2 Liga

Inauguracja rozgrywek o drużynowe mistrzostwo 2 ligi nastąpiła również 6 czerwca 1948r. Mecze rozgrywano na takich samych zasadach jak w 1 lidze.

1 runda DM2L - Rybnik 6/6/48
(źródło informacji - Jarosław Szklarski)
1. RKM Rybnik                 22

   (7)P.Dziura         2 3 2  7
   (8)R.Gremel         1 2 3  6
   (9)E.Pierchała      3 3 3  9

2. Pogoń Katowice             17

   (4)L.Draga          3 3 2  8
   (5)R.Breslauer      2 2 3  7
   (6)J.Hennek         2 d d  2

3. CTCiM Częstochowa          11

   (1)W.Miechowski     1 1 2  4
   (2)M.Kaznowski      3 2 d  5
   (3)A.Popko          1 d    1
   (R)E.Kozłowski          1  1

Bieg po biegu:                tabela biegów

I. Draga (1:45,8), Dziura, Miechowski
II. Kaznowski (1:54,0), Breslauer, Gremel
III. Pierchała (1:45,8), J.Hennek, Popko
IV. Pierchała (1:45,8), Breslauer, Miechowski
V. Draga (1:41,6), Gremel, Popko-d
VI. Dziura (1:51,0), Kaznowski, J.Hennek-d
VII. Gremel (1:47,6), Miechowski, J.Hennek-d
VIII. Pierchała (1:47,4), Draga, Kaznowski-d
IX. Breslauer (1:49,0), Dziura, Kozłowski(za Popko)


1 runda DM2L - Rybnik 6/6/48 (organizatorem była Polonia Bytom)

(źródło informacji - Jarosław Szklarski)
1. Polonia Bytom              20

   (7)J.Jankowski      3 3 2  8
   (8)S.Poroszewski    2 3 2  7
   (9)J.Paluch         1 1 3  5

2. Polonia Bydgoszcz          17

   (4)B.Wagner         d 1 2  3
   (5)B.Bonin          3 3 3  9
   (6)J.Buda           3 1 1  5

3. Legia Warszawa             15

   (1)J.Filipczak      2 2 3  7
   (2)B.Osowiecki      1 2 d  3
   (3)J.Suchecki       2 2 1  5

Bieg po biegu:                tabela biegów

I. Jankowski (1:44,0), Filipczak, Wagner-d
II. Bonin (1:48,1), Poroszewski, Osowiecki
III. Buda (1:47,8), Suchecki, Paluch
IV. Bonin (1:48,0), Filiczak, Paluch
V. Poroszewski (1:56,8), Suchecki, Wagner
VI. Jankowski (1:43,2), Osowiecki, Buda
VII. Filipczak (1:47,8), Poroszewski, Buda
VIII. Paluch (1:49,5), Wagner, Osowiecki-d
IX. Bonin (1:43,8), Jankowski, Suchecki
bieg zwycięzców: Jankowski (1:41-rekord toru), Pierchała, Draga


1 runda DM2L - Poznań 15 lub 18/9/48
(zawody przeniesione z 6/6)
(źródło informacji - Jarosław Szklarski)
1. Lechia Poznań              22

   K.Bukowski                 ?
   F.Stencel                  ?
   Cz.Balcer                  ?

2. SSM Gdynia                 15

   J.Klassa                   ?
   R.Pawłyszcze               ?
   T.Wikaryjczyk              ?

3. Unia Poznań                9

   Cz.Frąckowiak              ?
   A.Baranowski               ?
   M.Obst                     ?


2 runda DM2L - Katowice-Muchowiec 20/6/48

(źródło informacji - Jarosław Szklarski i Andrzej Korzybski)
1. Pogoń Katowice             20

   (7)R.Breslauer      2 3 3  8
   (8)L.Draga          3 2 3  8
   (9)J.Hennek         2 1 1  4

2. Polonia Bytom              19

   (4)J.Jankowski      3 3 3  9
   (5)S.Poroszewski    1 3 u  4
   (6)J.Paluch         3 2 1  6

3. SSM Gdynia                 11

   (1)R.Pawłyszcze     ? 2 2  4
   (2)E.Gburek         2 ? 2  4
   (3)J.Sowa           d 1 2  3


Bieg po biegu:                tabela biegów

I. Jankowski (1:42), Breslauer, Sowa-d
II. Draga (1:50,2), Gburek, Poroszewski
III. Paluch (2:00,6), Hennek, Pawłyszcze-?
IV. Poroszewski (1:59,7), Pawłyszcze, Hennek
V. Jankowski (1:41,9), Draga, Sowa
VI. Breslauer (1:52,2), Paluch, Gburek-?
VII. Draga (1:47,6), Sowa, Paluch
VIII. Jankowski (1:45,2), Pawłyszcze, Hennek
IX. Breslauer (1:43,1), Gburek, Poroszewski-u
bieg zwycięzców: Jankowski (1:41,2)
jazda pokazowa czeskiego zawodnika Mucha (1:37,6)


2 runda DM2L - Bydgoszcz 27 lub 20/6/48

(źródło informacji - Jarosław Szklarski)
1. RKM Rybnik                 20

   E.Pierchała         3 3 3  9
   R.Gremel            2 d d  2
   P.Dziura            3 3 3  9

2. Polonia Bydgoszcz          19

   B.Bonin             d 3 2  5
   J.Buda              3 2 2  7
   J.Tomaszewski       2 2 3  7

3. Unia Poznań                8

   J.Kaźmierczak       2 d 2  4
   Cz.Frąckowiak       1 1 d  2
   S.Jaroszyk          1 d 1  2


Bieg po biegu:                tabela biegów

I. Pierchała, Kaźmierczak, Bonin-d
II. Buda, Gremel, Frąckowiak
III. Dziura, Tomaszewski, Jaroszyk
IV.
V.
VI.
VII.
VIII.
IX.


2 runda DM2L - Częstochowa 27 lub 20/6/48

(źródło informacji - Jarosław Szklarski)
1. CTCiM Częstochowa          23

   (4)B.Laskowski      3 2 3  8
   (5)M.Kaznowski      3 2 3  8
   (6)W.Miechowski     2 3 2  7

2. Legia Warszawa             20

   (1)J.Filipczak      1 3 3  7
   (2)J.Wąsikowski     2 2 2  6
   (3)B.Osowiecki      3 3 1  7

3. Lechia Poznań              8

   (7)K.Bukowski       2 d 2  4
   (8)Cz.Balcer        d 1 1  2
   (9)F.Stencel        1 1 d  2


Bieg po biegu:                tabela biegów

I. Laskowski (2:15), Bukowski, Filipczak
II. Kaznowski (2:17), Wąsikowski, Balcer-d
III. Osowiecki (2:05), Miechowski, Stencel
IV. Filipczak (1:59,5), Kaznowski, Stencel
V. Osowiecki (2:06,8), Laskowski, Balcer
VI. Miechowski (2:07), Wąsikowski, Bukowski-d
VII. Filipczak (2:03), Miechowski, Balcer
VIII. Laskowski (2:11,1), Wąsikowski, Stencel-d
IX. Kaznowski (2:10,3), Bukowski, Osowiecki


3 runda DM2L - Gdynia 18/7/48
1. RKM Rybnik                 18

   R.Gremel            1 3 2  6 - inny wynik d 3 2  5
   P.Dziura            3 3 2  8
   E.Pierchała         2 2 u  4 - inny wynik 2 2 1  5

2. Legia Warszawa             15

   B.Osowiecki         2 2 3  7
   J.Suchecki          d 1 1  2
   J.Filipczak         3 2 1  6

3. SSM Gdynia                 14

   (1)T.Wikaryjczyk    3 3 3  9
   F.Śrubkowski        u d 2  2
   J.Sowa              d u 3  3
Sędzia - Julian Łączyński


Bieg po biegu:                tabela biegów

I. Wikaryjczyk-Japp500 (1:46,3), Osowiecki (1:55,8), Gremel (1:56,0)
II. Dziura (2:29,0), Śrubkowski (upadek), Suchecki (defekt)
III. Filipczak-NSU250 (1:53,3), Pierchała (1:58,8), Sowa (defekt)
IV. Wikaryjczyk (1:49,2), Pierchała (1:54,9), Suchecki (2:25)
V. Gremel-AJS (1:53,2), Filipczak (2:22,4), Śrubkowski (defekt)
VI. Dziura (1:48,6), Osowiecki (1:51,0), Sowa (upadek)
VII. Wikaryjczyk (1:42,3), Dziura (1:43,1), Filipczak (1:45,3)
VIII. Sowa-Japp500 (1:50,4), Gremel (1:59,1), Suchecki (2:26,0)
IX. Osowiecki-BSA (2:32,2), Śrubkowski (3:24,0), Pierchała (upadek)
Przed zawodami odbył si bieg juniorów na motocyklach 100ccm - wygrał Stachewicz (SSM) 1:54.
Po zawodach w jeździe pokazowej Czech Mucha (trener SSM) uzyskał czas 1:34,8.


3 runda DM2L - Częstochowa 17/10/48
(zawody przeniesione z 18/7 z Gniezna)
(źródło informacji - Jarosław Szklarski)
1. Polonia Bytom              23

   S.Poroszewski       2 3 2  7
   J.Paluch            2 3 2  7
   J.Jankowski         3 3 3  9

2. Unia Poznań                14

   A.Baranowski        1 2 1  4
   J.Kaźmierczak       d 2 3  5
   Cz.Frąckowiak       2 2 1  5

3. CTCiM Częstochowa          13

   W.Miechowski        3 1 3  7
   B.Laskowski         3 - 2  5
   M.Kaznowski         1 d    1
   Bankiewicz              u  0


3 runda DM2L - Bydgoszcz 24/10/48
(zawody przeniesione z 18/7 z Poznania)
(źródło informacji - Jarosław Szklarski)
1. Polonia Bydgoszcz          26

   J.Tomaszewski       3 3 3  9
   F.Śrubkowski        2 3 3  8
   J.Buda              3 3 3  9

2. Lechia Poznań              19

   K.Bukowski          3 2 2  7
   R.Ciesielski        2 2 2  6
   Cz.Balcer           2 2 2  6

3. Pogoń Katowice
(nie dojechała na zawody - sekcja żużlowa uległa likwidacji)

4 runda DM2L - Poznań 22/8/48

(źródło informacji - Jarosław Szklarski)
1. Pogoń Katowice             22

   L.Draga                    ?
   F.Dziubany                 ?
   R.Breslauer                ?

2. Legia Warszawa             16

   Z.Musiał                   ?
   J.Suchecki                 ?
   J.Filipczak                ?

3. Unia Poznań                10

   Cz.Frąckowiak              ?
   J.Kaźmierczak              ?
   R.Klimaszczyk              ?


4 runda DM2L - Rybnik 22/8/48

(źródło informacji - Jarosław Szklarski)
1. Polonia Bytom              21

   J.Jankowski         3 3 3  9
   J.Paluch                   ?
   S.Proszewski               ?

2. RKM Rybnik                 16

   P.Dziura                   ?
   E.Pierchała                ?
   J.Sanecznik                ?

3. Lechia Poznań              13

   K.Bukowski                 ?
   I.Stefański                ?
   Cz.Balcer                  ?


4 runda DM2L - Bydgoszcz 22/8/48

(źródło informacji - Jarosław Szklarski)
1. Polonia Bydgoszcz          27

   J.Buda              3 3 3  9
   B.Bonin             3 3 3  9
   J.Tomaszewski       3 3 3  9

2. SSM Gdynia                 14

   E.Gburek            2 2 1  5
   J.Sowa              1 2 2  5
   J.Klassa            1 2 1  4

3. CTCiM Częstochowa          11

   M.Kaznowski         1 d ns 1
   W.Miechowski        2 1 2  5
   B.Laskowski         2 1 2  5

Ostateczna kolejność DM 2 Ligi 1948

1.  POLONIA BYTOM          4   11   83
2.  RKM BUDOWLANI RYBNIK   4   11   76

---------------------------------------
3.  POLONIA BYDGOSZCZ      4   10   89
4.  POGOŃ KATOWICE         4   8    59
5.  LEGIA WARSZAWA         4   7    66
6.  LECHIA POZNAŃ          4   7    62
7.  CTCiM CZĘSTOCHOWA      4   6    58
8.  SSM GDYNIA             4   6    54
9.  UNIA POZNAŃ            4   5    41


Polonia Bytom - Jerzy Jankowski(35), Jan Paluch(24), Stefan Poroszewski(24), Michalski
RKM Rybnik - Eryk Pierchała, Paweł Dziura, Robert Gremel(Grymel), Jan Sanecznik, Bolesław Rybka, Ludwik Draga, Jan Paluch, Józef Wieczorek, Robert Nawrocki, Emil Spyra, Marian Philipp, Stanisław Siemek, Joachim Maj
Polonia Bydgoszcz - Józef Buda(30), Jan Tomaszewski(25), Bolesław Bonin(23), Zygmunt Śmigiel, Roman Urbanowski, Eryk Werner, Brunon Wagner, Andrzej Szmańda, Tadeusz Szczurowski, Stanisław Przybyłko, Zygmunt Karaszewski, Franciszek Śrubkowski ???
Pogoń Katowice - Ludwik Draga, Rudolf Breslauer (Edward Wrocławski), Herbert(Albert) Hennek, Jan Hennek, Franciszek Dziubany,
Legia Warszawa - Jan Filipczak(26), Bogusław Osowiecki(25), Janusz Suchecki, Zygmunt Musiał
Lechia Poznań - Florian Stencel, Konrad Bukowski, Czesław Balcer, Ignacy Stefański, Jerzy Woźniak, Żmuda, Grudziak, Korcz, Franciszek Majchrzycki, Roman Ciesielski
CTCiM Częstochowa - Waldemar Miechowski, Marian Kaznowski, Bogdan Laskowski, Andrzej Popko, Edward Kozłowski, Leonard Ciurzyński, Stefan Sejfryt, Bankiewicz
SSM Gdynia - Tadeusz Wikaryjczyk, Franciszek Śrubkowski, Jan Sowa, Józef Klassa(Klasa), Roman Pawłyszcze, Edward(Edmund) Gburek, Franciszek Stachewicz, Tadeusz Kowalski, trener - czeski motocyklista Mucha
Unia Poznań - Czesław Frąckowiak, Jan Kaźmierczak, Roman Klimaszyk, Adam Baranowski, Władysław Kozierowski, Mieczysław Obst, Wacław Milewski, Stefan Jaroszyk, Jan Nawrot, Nowacki

3 Liga

Mecze rozgrywano na takich samych zasadach jak w 1 i 2 lidze. Rozgrywki te tworzyła tylko Poznańska Liga Okręgowa. Zespół ZZK Poznań wystąpił tylko w I rundzie. Miejsce wycofanego z rozgrywek zespołu zajęła ekipa Unii Zielona Góra.

? runda PLO - Śrem 15/8/48
(źródło informacji - facebook - Wielki Alfred z małego Leszna - żużlowa legenda Alfreda Smoczyka)
1. LKM Leszno II              ?

   (4)M.Kuśnierek      ? ? ?  ?
   (5)H.Woźniak        ? ? ?  ?
   (6)B.Haremza        ? ? ?  ?
   (R)H.Wędzonka              ?

2. ŚKS Śrem                   ?
3. ZZK Poznań                 ?

1 runda PLO - Leszno 29/8/48
1. MK Rawicz II               22

   (4)E.Mikołajczak    2 3 2  7
   (5)J.Ratajczak      3 2 2  7
   (6)F.Cieślawski     3 2 3  8
   (R)F.Kasprowiak            ns

2. LKM Leszno II              15

   (7)M.Kuśnierek      d 3 3  6
   (8)W.Andrzejewski   1 d d  1
   (9)H.Woźniak        2 3 3  8
   (R)T.Rutkiewicz            ns

3. Unia Gniezno               12

   (1)F.Górny          3 1 2  6
   (2)B.Olewski        2 d 1  3
   (3)L.Lewandowski   1 2 dsf 3
   (R)Z.Małkowski             ns

Bieg po biegu:

I. Górny (2:11,0), Mikołajczak, Kuśnierek(d)
II. Ratajczak (2:06,7), Olewski, Andrzejewski
III. Cieślawski (2:06,4), Woźniak, Lewandowski
IV. Woźniak (2:03,4), Ratajczak, Górny
V. Mikołajczak (2:08,3), Lewandowski, Andrzejewski(d)
VI. Kuśnierek (2:04,0), Cieślawski, Olewski(d)
VII. Cieślawski (2:06,1), Górny, Andrzejewski(d)
VIII. Woźniak (2:01,6), Mikołajczak, Olewski
IX. Kuśnierek (2:02,2), Ratajczak, Lewandowski(dsf)


? runda PLO - Chodzież 12/9/48
1. MK Rawicz II               24
2. Unia Chodzież              19
3. ŚKS Śrem                   7

? runda PLO - Poznań 12/9/48

(źródło informacji - Tomasz Grabowski)
1. LKM Leszno II              25
2. Unia Gostyń                17
3. HCP Poznań                 11

? runda PLO - Gniezno 12/9/48

(źródło informacji - Tomasz Grabowski)
1. Unia Gniezno               22
2. Unia Gorzów Wlkp           16
2. Unia Zielona Góra          16

? runda PLO - Zielona Góra 19/9/48

(źródło informacji - Tomasz Grabowski)
1. Unia Chodzież              19
2. Unia Zielona Góra          18
3. Unia Gostyń                16

? runda PLO - Leszno 25/9/48
1. LKM Leszno II              24

   (7)M.Kuśnierek      3 3 3  9
   (8)W.Andrzejewski   3 3 nu 6
   (9)H.Wendzonka      3 3 3  9
   (R)?.Haremza               ns

2. Unia Chodzież              16

   (1)B.Dymek          1 2 2  5
   (2)H.Glinkowski     2 2 2  6
   (3)H.Geisler        2 1 2  5
   (R)?.Dobrowolski           ns

3. Unia Gorzów Wlkp           13

   (4)T.Stercel        2 2 1  5
   (5)M.Cichocki       1 1 1  3
   (6)A.Kapusta        1 1 3  5
   (R)brak zawodnika          ns

Bieg po biegu:

I. Kuśnierek (2:00,8), Stercel, Dymek
II. Andrzejewski (2:08,0), Glinkowski, Cichocki
III. Wendzonka (2:10,0), Geisler, Kapusta
IV. Wendzonka (2:02,0), Dymek, Cichocki
V. Andrzejewski (2:07,0), Stercel, Geisler
VI. Kuśnierek (2:04,0), Glinkowski, Kapusta
VII. Kapusta (2:12,0), Dymek, Andrzejewski(nu)
VIII. Wendzonka (2:00,0), Glinkowski, Stercel
IX. Kuśnierek (1:54,0), Geisler, Cichocki

Finał rozgrywek PLO - Poznań 17/10/48

(źródło informacji - Adam Majewski)
1. MK Rawicz II               24

   (?)F.Cieślawski     2 3 3  8
   (?)J.Ratajczak      3 2 3  8
   (?)F.Kasprowiak     3 3 2  8

2. Unia Chodzież              14 (dwa zwycięstwa indywidualne)

   (?)H.Glinkowski     3 3 1  7
   (?)H.Geisler        2 1 2  5
   (?)J.Dobrowolski    1 1 d  2

3. Unia Gniezno               14 (jedno zwycięstwo indywidualne)

   (?)F.Górny          d 2 2  4
   (?)B.Olewski        1 2 3  6
   (?)L.Lewandowski    2 1 1  4

W turnieju finałowym miały wystartować cztery najlepsze zespoły PLO.
Z powodu kontuzji zawodników LKM Leszno II nie mógł wystawić zespołu.

Bieg po biegu:

I. Glinkowski (2:01,6), Cieślawski, Górny-ns
II. Ratajczak (2:44,0), Geisler, Olewski
III. Kasprowiak (1:55,0), Lewandowski, Dobrowolski
IV. Cieślawski (1:59,0), Olewski, Dobrowolski
V. Kasprowiak (1:54,0), Górny, Geisler
VI. Glinkowski (2:01,0), Ratajczak, Lewandowski
VII. Cieślawski (1:59,0), Geisler, Lewandowski
VIII. Ratajczak (1:59,0), Górny, Dobrowolski-ns
IX. Olewski (:), Kasprowiak, Glinkowski

Ostateczna kolejność PLO 1948

1.  MK RAWICZ II           4   12   95

2.  LKM LESZNO II          4   11   89
3.  UNIA CHODZIEŻ          4   9    71
4.  UNIA GNIEZNO           4   9    ??
5.  UNIA GOSTYŃ            4   8    ??
6.  UNIA GORZÓW WLKP       4   6,5  ??
7.  UNIA ZIELONA GÓRA      3   5,5  50
8.  ŚKS ŚREM               4   5    ??
9.  HCP POZNAŃ             4   5    41
10. ZZK POZNAŃ             4?  4?   ??
Zespół ZZK wystąpił tylko w pierwszej kolejce rozgrywek. Od drugiej rundy miejsce ZZK zajął zespół Unii Zielona Góra.


MK Rawicz II - Edmund Mikołajczak, Franciszek Kasprowiak, Jan Ratajczak, Franciszek Cieślawski
LKM Leszno II - Wacław Andrzejewski, Henryk Woźniak, Marian Kuśnierek, Tadeusz Rutkiewicz, Henryk Wendzonka, Bogdan Haremza, Bolesław Ciesielski, J.Juchniak, Krupka, Pyziak, Zbigniew Sternal,
Unia Chodzież - Bolesław Dymek, Henryk Glinkowski, Henryk Geisler, J.Dobrowolski
Unia Gniezno - Bogdan Olewski, Feliks Górny, Jerzy Dębowski, Henryk Cieślewicz, Ludwik Lewandowski, Zdzisław Małkowski
Unia Gostyń - Henryk Ignasiak, Bartosz Andrzejewski, Płonczak
Unia Gorzów Wlkp - Tadeusz Stercel, Henryk Rzeczyński, Mieczysław Cichocki, Lech Jasiński, Ryszard Miara, Zdzisław Kowalski, Antoni Kapusta
Unia Zielona Góra - Jerzy Błoch, Witold Antoniewicz, Marian Zadoń, Zdzisław Jałowiecki, Alfons Kostusiak, Eugeniusz Chrząstowski
ŚKS Śrem - Jan Szubert, Bolesław Majkowski, Henryk Gałecki, Marian Kania, Z.Stępiński, Hipolit Kaźmierczak, Barcz
HCP Poznań - Zygmunt Antkowiak, M.Jarzębowski, Modrzyński, Komorniczak
ZZK Poznań - Ildefons Czerniak, Mieczysław Makowski, Lech Jankowski, Edward Siwek, Józef Jędrzyk, Rajmund Świtała, Kazimierz Leszczyński, Ferdynand Kabus

Baraż o prawo startu w 2 lidze w roku 1949 - Poznań 17/10/1948

1.    MK RAWICZ II                               24
2.    UNIA CHODZIEŻ                              14

----------------------------------------------------
3.    UNIA GNIEZNO                               ??


Individual Polish Championship


Finał IMP - Kraków (tor Wisły) 24/10/1948 (zawody nie odbyły się z powodu nieplanowanego meczu z Czechosłowacją)


Tournaments


Wyścigi Wiosenne - Otwarcie sezonu 1948 - Leszno 29/3/1948

Przed wyścigami Bolesław Dobrowolski został udekorowany wstęgą Mistrza Polski 1947 w kategorii 130 ccm.

Klasa do 130 ccm:

1.     Henryk Woźniak              LKM Leszno   czas - 2:51,0
2.     Bolesław Dobrowolski        LKM Leszno   czas - 2:53,0
3.     Zdzisław Smoczyk            LKM Leszno   czas - 2:56,0

Klasa do 200 ccm:

1.     Henryk Woźniak              LKM Leszno   czas - 2:57,1
2.     Bogdan Haremza              LKM Leszno   czas - 3:01,9
3.     Stefan Cichowski            ?   czas - 3:17,6

Klasa do 250 ccm:

przedbiegi:
I przedbieg - Bogdan Hejnowicz (2:57,2), Witold Skorupka (3:02,6) ???, Józef Kawczyński (2:55,03)
II przedbieg - Leon Wojciechowski (2:47,0), Jan Tomowiak (2:47,9)
III przedbieg - Stanisław Przybylski (2:38,0), Alfred Smoczyk (2:49,0), Józef Olejniczak (u)

Finał klasy do 250 ccm:

1.     Alfred Smoczyk              LKM Leszno   czas - 3:11,0
2.     Józef Kawczyński            ?   czas - 3:18,7
3.     Antoni Osiecki              LKM Leszno   (d)

Klasa ponad 250 ccm:

1.     Stanisław Przybylski        LKM Leszno   czas - 2:38,6
2.     Alfred Smoczyk              LKM Leszno   czas - 2:40,4
3.     Jan Tomowiak                LKM Leszno   czas - 2:47,3
4.     Leon Wojciechowski          LKM Leszno   czas - 2:48,0

Biegi Oldboyów klasa do 200 ccm:

1.     Adam Perek                  ?   czas - 2:59,7
2.     Franciszek Bartkowiak       ? (NSU)   czas - 3:22,0
3.     Wincenty Krupka             LKM Leszno   czas - 3:24,0
4.     Franciszek Wachowiak        ?   czas - 3:36,0
5.     Bernard Adamczak            ?   czas - 3:55,5

Biegi Oldboyów klasa powyżej 250 ccm:

1.     Stanisław Pysiak            ? (DKW350)   czas - 3:04,5
2.     Jan Glapiak                 LKM Leszno   czas - 3:18,0
3.     Stanisław Ciesielski        LKM Leszno   czas - 3:21,9

Bieg powolności (na dystansie jednego okrążenia):

1.     Stefan Cichowski            ? (CZ)   czas - 11:43
2.     Bolesław Dobrowolski        ?

Bieg o mistrzostwo toru (na dystansie 10-ciu okrążeń):

1.     Józef Olejniczak            LKM Leszno (Victoria350)   czas - 5:01,2 (nowy rekord toru)
2.     Alfred Smoczyk              LKM Leszno   czas - 5:17,0

Turniej Indywidualny - Rawicz 4/4/1948

Klasa do 130 ccm:

1.     Bolesław Dobrowolski        LKM Leszno   czas - 2:38,3
2.     Ignacy Stefański            Lechia Poznań   czas - 2:42,6
3.     Henryk Woźniak              LKM Leszno   czas - 2:54,6

Klasa do 200 ccm:

1.     Marian Kuśnierek            LKM Leszno (Zundapp)   czas - 2:36,2
2.     Ratajczak                   Motoklub Rawicz   czas - 2:39,1
3.     Smuda                       Lechia Gdańsk

Klasa do 250 ccm:

1.     Alfred Smoczyk              LKM Leszno (Tryumph250)   czas - 2:28,3
2.     Wacław Andrzejewski         LKM Leszno   czas - 2:32,0
3.     Mieczysław Kempiński        Motoklub Rawicz   czas - 2:39,0
4.     Antoni Osiecki              LKM Leszno   (d)

Klasa do 350 ccm:

1.     Marian Nowacki              Motoklub Rawicz   czas - 2:18,0
2.     Mieczysław Chlebicz         Unia Zielona Góra   czas - 2:21,8
3.     Józef Olejniczak            LKM Leszno (Victoria350)   (u2)

Klasa ponad 350 ccm:

1.     Stanisław Przybylski        LKM Leszno (BMW500)   czas - 2:30,0
2.     Jan Siekalski               Motoklub Rawicz (BMW500)   czas - 2:33,0
3.     ?.Przybył                   Astra Krotoszyn lub KM Ostrów Wlkp (Norton)

Bieg o mistrzostwo toru:

1.     Marian Nowacki              Motoklub Rawicz
2.     Mieczysław Chlebicz         PKM Warszawa
3.     Józef Olejniczak            LKM Leszno   (d)

Turniej Indywidualny - Poznań 11/4/1948 (tor Lechii Poznań, stadion Wojewódzkiego Ośrodka WFiPW (dawniej stadion Sokoła) przy Drodze Dembińskiej)
(źródło informacji - Jarosław Wawrzyniak)

Klasa do 130 ccm:

1.     Ignacy Stefański            Lechia Poznań   czas - 2:36,5
2.     Henryk Woźniak              LKM Leszno   czas - 2:37,8
3.     Bolesław Dobrowolski        LKM Leszno   czas - 2:38,5

Klasa do 200 ccm:

przedbiegi:
I przedbieg - Marian Kuśnierek

Finał:

1.     Franciszek Majchrzycki      Lechia Poznań   czas - 2:35,3
2.     Marian Kuśnierek            LKM Leszno (Zündapp198) - defekt na prowadzeniu
3.     ?                           ?

Klasa do 250 ccm:

przedbiegi:
I przedbieg - ?, Antoni Osiecki (d)

Finał:

1.     Stefan Maciejewski          KM Ostrów Wlkp   czas - 2:30,6
2.     Wacław Andrzejewski         LKM Leszno   czas - 2:34,3
3.     Alfred Smoczyk              LKM Leszno - upadek na prowadzeniu
4.     ?                           ?

Klasa do 350 ccm:

przedbiegi:
I przedbieg - Olejniczak (2:24,0)

Finał:

1.     Józef Olejniczak            LKM Leszno (Victoria350)   czas - 2:21,3
2.     ?                           ?
3.     Antoni Osiecki              LKM Leszno (Victoria250)   czas - 2:31,7

Klasa pozyżej 350 ccm:

Finał:

1.     Józef Olejniczak            LKM Leszno (Victoria)   czas - 2:28,4
2.     Paweł Przybył               KM Ostrów Wlkp (Norton)
startował też Stanisław Przybylski LKM (BMW500)

Bieg zwycięzców:

1.     Józef Olejniczak            LKM Leszno   czas - 2:24,0
2.     Stefan Maciejewski          KM Ostrów Wlkp   czas - 2:28
3.     Ignacy Stefański            Lechia Poznań   czas - 2:37

Turniej Indywidualny - Pruszków 11/4/1948
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Mieczysław Chlebicz         PKM Warszawa
2.     Filipczak                   Legia Warszawa

Turniej Indywidualny - Gdynia 11/4/1948

Klasa do 130 ccm:

1.     Lech Śmierzchalski          SSM Gdynia czas 2:36.7
2.     Saturnin Wrona              Zatoka Puck czas 2:37.5
3.     Władysław Łokietek          SSM Gdynia czas 2:45.0

Klasa do 250 ccm:

1.     Czesław Szałkowski          Olimpia Gruddziądz czas 2:15.5
2.     Kazimierz Wiśnicki          SSM Gdynia czas 2:20.0
3.     Jan Matczak                 Olimpia Gruddziądz czas 2:28.7
4.     ? Guziewicz                 SSM Gdynia czas 2:32.0

Klasa do 350 ccm:

1.     Jan Najdrowski              Olimpia Gruddziądz czas 2:20.0
2.     ? Berent                    SSM Gdynia czas 2:21.0
3.     ? Klassa                    SSM Gdynia czas 2:32.0

Klasa powyżej 350 ccm:

1.     Czesław Szałkowski          Olimpia Gruddziądz czas 2:15.5
2.     ? Blaszka                   Zatoka Puck czas 2:35.0
3.     ? Dzierżawski               SSM Gdynia czas 2:47.0

Turniej Indywidualny - Grudziądz 25/4/1948
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     ?                           ?
2.     Zygmunt Pociecha            IKS Inowrocław
3.     ?                           ?

Testmecz międzypaństwowy   POLSKA ZACHODNIA   -   OSTRAWA MORAWY

Katowice-Muchowiec 25/4/1948               19  -  29
Jerzy Jankowski(Bytom)-9(3,3,1,2), Eryk Pierchała(Rybnik)-5(1,1,2,1), Ludwik Draga(Rybnik)-3(2,1), Józef Polak(Rybnik)-1(0,1,0), ?.Pabiś(Gliwice)-1(0,1) - Rudolf Havelka-12(3,3,3,3), Jiri Seiner-9(2,2,3,2), V.Mucha-5(2,3), Sedlak-3(1,2), Novotny-0(0)
Po zawodach rozegrano bieg zwycięzców który wygrał Jankowski(2:12,4) przed Dragą, V.Muchą i Havelką.
Bieg po biegu:
I Havelka(2:17), Draga(4:05), Pierchała(defekt, pchał maszynę do mety 1400m), ?
II Jankowski(2:15,5), Seiner, Sedlak, Polak
III Jankowski(2:19,5), Seiner, Pierchała, ?
IV Havelka(2:05,2), Sedlak(2:25,1), Polak, Pabiś
V Seiner(2:25,9), Pierchała, Pabiś, ?
VI Havelka(2:03,2-rekord toru), Mucha(2:11,5), Jankowski, Polak
VII Mucha(2:17,8), Seiner(2:20,9), Draga(2:21,8), ?
VIII Havelka(2:04,9), Jankowski(2:17,2), Pierchała(2:34), Novotny(2:37)

Rybnik 9/5/1948                            31  -  16
Po zawodach rozegrano bieg w którym Smoczyk(Victoria) w czasie 2:11,9 pokonał Dziurę(DKW) 2:19,2.
Rozegrano również bieg zwycięzców na dystansie 2100m, który wygrał Mucha(Walter), przed Jankowskim, Dragą i Smoczykiem.

Turniej Indywidualny - Łódź 1???/5/1948


1.     Jan Wąsikowski              Warszawa (18 pkt.)
2.     ?                           ?
3.     ?                           ?

Czwórmecz o Nagrodę Międzynarodowych Targów Poznańskich - Poznań 6/5/1948 (tor wojewódzkiego ośrodka WF i PW )
(nieoficjalny tytuł Mistrza Okręgu Poznańskiego)

(źródło informacji - facebook - Wielki Alfred z małego Leszna - żużlowa legenda Alfreda Smoczyka)


1.     LKM Leszno                                               24

       (1)Józef Olejniczak-9(3,3,3), (2)Alfred Smoczyk-9(3,3,3), (3)Antoni Osiecki-6(2,2,2)

2.     Motoklub Rawicz                                          16

       (7)Marian Nowacki-5(2,3,d), (8)Ratajszczak-4(2,1,1), (9)Władysław Szulczewski-7(3,2,2)

3.     Unia Poznań                                              12

       (10)?.Mikołajczak-3(1,d,2), (11)Władysław Kozierowski-5(1,3,1), (12)Jan Kaźmierczak-4(1,1,2)

4.     Lechia Poznań                                            1

       (4)Konrad Bukowski-0(d,0,d), (5)Jerzy Woźniak-0(0,0,0), (6)Franciszek Majchrzycki-1(1,0,0)

bieg po biegu:
I (2:19,4) Smoczyk, Ratajszczak(2:34,4), Mikołajczak(2:41,2), Woźniak(2:46,3)
II (2:27,5) Szulczewski, Osiecki(2:32,0), Majchrzycki(2:40,5), Mikołajczak-d
III (2:16,7) Smoczyk, Nowacki(2:21,0), Kozierowski(2:31,5), Majchrzycki(2:43,0)
IV (2:25,2) Kozierowski, Osiecki(2:30,2), Ratajszczak(2:30,3), Bukowski-d
V (2:20,6) Smoczyk, Szulczewski(2:25,0), Kaźmierczak(2:32,2), Bukowski(2:30,2)
VI (2:20,8) Nowacki, Osiecki(2:32,4), Kaźmierczak(2:32,5), Woźniak(2:39,0)
VII (2:21,3) Olejniczak, Mikołajczak(2:33,0), Nowacki-d, Bukowski-d
VIII (2:22,5) Olejniczak, Szulczewski(2:23,8), Kozierowski(2:26,4), Woźniak(2:48,1)
IX (2:27,0) Olejniczak, Kaźmierczak(2:30,1), Ratajszczak(2:30,7), Majchrzycki(2:44,0)

Po zawodach rozegrano bieg indywidualny:
(2:18,1) Nowacki, Smoczyk(2:18,4), Kozierowski(2:27,2), Majchrzycki(2:45,3)

Testmecz międzypaństwowy   R Y B N I K   -   T R E N C Z Y N

Rybnik 9/5/1948                            31  -  16

Turniej Indywidualny - Ostrów Wlkp 9/5/1948

Klasa do 130 ccm:

1.     Władysław Gątkiewicz        Olimpia Grudziądz   czas - 2:51,5
2.     Henryk Woźniak              LKM Leszno
3.     ?.Wrona                     Klub Motorowy Puck
4.     Ignacy Stefański            Lechia Poznań

Klasa do 200 ccm:

1.     Marian Rejek                KM Ostrów Wlkp   czas - 2:55,8
2.     Jerzy Dębowski              Unia Gniezno
3.     ?.Kurach                    KM Ostrów Wlkp
4.     ?.Poetr                     KM Ostrów Wlkp

Klasa do 250 ccm:

1.     Czesław Szałkowski          Olimpia Grudziądz   czas - 2:36,8
2.     Stefan Maciejewski          KM Ostrów Wlkp
3.     Piotr Poprawa               KM Ostrów Wlkp
4.     ?.Przybył                   KM Ostrów Wlkp

Klasa do 350 ccm:

1.     Marian Nowacki              Motoklub Rawicz   czas - 2:26,5
2.     Jan Najdrowski              Olimpia Grudziądz
3.     Marian Rejek                KM Ostrów Wlkp

Klasa powyżej 350 ccm:

1.     Jan Tomowiak                LKM Leszno   czas - 2:38,8
2.     Walerian Blaszke            Klub Motorowy Puck
3.     Władysław Szulczewski       Motoklub Rawicz
4.     Mieczysław Kempiński        KM Ostrów Wlkp   (u)

Zawody z okazji 10-lecia LKM - Leszno 16/5/1948
(źródło informacji - Jarosław Wawrzyniak)

Klasa do 130 ccm:

I przedbieg
1.     Bolesław Dobrowolski        LKM Leszno   (DKW123)   czas - 2:49,5

2.     Florian Stencel             Lechia Poznań   (DKW123)   czas - 2:53,7
3.     Franciszek Cieślawski       MK Rawicz   (DKW123)   czas - 3:18,0
II przedbieg
1.     Władysław Gątkiewicz        Olimpia Grudziądz   (DKW123)   czas - 2:40,7
2.     Ignacy Stefański            Lechia Poznań   (DKW123)   czas - 2:44,7
3.     Henryk Woźniak              LKM Leszno   (DKW123)   czas - 2:52,2

4.     Ludwik Płończak             Orkan Krotoszyn   (DKW123)   czas - 3:14,0

Finał:

1.     Władysław Gątkiewicz        Olimpia Grudziądz   (DKW123)   czas - 2:46,0
2.     Henryk Woźniak              LKM Leszno   (DKW123)   czas - 2:53,0
3.     Ignacy Stefański            Lechia Poznań   (DKW123)   czas - 3:02,1
4.     Bolesław Dobrowolski        LKM Leszno   (DKW123)   czas - 3:02,5

Klasa do 200 ccm:

I przedbieg
1.     Ignacy Stefański            Lechia Poznań   czas - 2:46,2

2.     Jan Kaźmierczak             Unia Poznań   (Victoria200)   czas - 2:48,2
3.     Florian Stencel             Lechia Poznań   czas - 2:53,2
II przedbieg
1.     Władysław Gątkiewicz        Olimpia Grudziądz   czas - 2:41,5

2.     Jerzy Błoch                 Unia Zielona Góra   czas - 2:51,2
III przedbieg
1.     Zygmunt Antkowiak           HCP Poznań   (Victoria200)   czas - 2:40,2
2.     Marian Kuśnierek            LKM Leszno   (Zundapp198)   czas - 2:42,2

3.     Franciszek Majchrzycki      Lechia Poznań   czas - 2:51,1
IV przedbieg
1.     Jerzy Dębowski              Unia Gniezno   (DKW200)   czas - 2:54,3
2.     Roman Ciesielski            Lechia Poznań   (Triumph200)   czas - 2:55,0

Finał:

1.     Marian Kuśnierek            LKM Leszno   (Zundapp198)   czas - 2:41,2
2.     Zygmunt Antkowiak           HCP Poznań   (Victoria200)   czas - 2:43,4
3.     Władysław Gątkiewicz        Olimpia Grudziądz   (DKW125)   czas - 2:49,4
4.     Ignacy Stefański            Lechia Poznań   czas - 2:55,4

Klasa do 250 ccm:

I przedbieg
1.     Wacław Andrzejewski         LKM Leszno   (Triumph250)   czas - 2:33,5
2.     Jan Kaźmierczak             Unia Poznań   czas - 2:39,5

3.     Tadeusz Rutkiewicz          LKM Leszno   czas - 2:44,5
4.     Adam Baranowski             Unia Poznań   czas - 3:07,2
II przedbieg
1.     Czesław Szałkowski          Olimpia Grudziądz   (Triumph250)   czas - 2:33,7
2.     Zygmunt Antkowiak           HCP Poznań   Victoria200)   czas - 2:40,3

Finał:

1.     Czesław Szałkowski          Olimpia Grudziądz   (Triumph250)   czas - 2:32,0
2.     Wacław Andrzejewski         LKM Leszno   (Triumph250)   czas - 2:35,3
3.     Zygmunt Antkowiak           HCP Poznań   (Victoria200)   czas - 2:40,0
4.     Jan Kaźmierczak             Unia Poznań   czas - 2:58,0

Klasa ponad 250 ccm:

I przedbieg

1.     Bogusław Olewski            Unia Gniezno   (Careleja500)   czas - 2:40,0
2.     Feliks Górny                Unia Gniezno   (Zundapp600)   czas - 2:53,0
II przedbieg
1.     Alfred Smoczyk              LKM Leszno   (Victoria350)   czas - 2:22,0

2.     Jan Tomowiak                LKM Leszno   (NSU500)   czas - 2:34,7
3.     Stanisław??? Zadoń          Unia Zielona Góra   czas - 3:04,1
III przedbieg
1.     Tadeusz Zwoliński           Olimpia Grudziądz   czas - 2:23,0
2.     Józef Olejniczak            LKM Leszno   (Victoria350)   czas - 2:29,5

3.     Stanisław Przybylski        LKM Leszno   (BMW500)   czas - 2:44,2
IV przedbieg
1.     Marian Nowacki              MK Rawicz   (Victoria350)   czas - 2:24,7

2.     Jan Siekalski               MK Rawicz   (Victoria350)   czas - 2:35,0

Finał:

1.     Tadeusz Zwoliński           Olimpia Grudziądz   (Simbeam500)   czas - 2:21,1
2.     Alfred Smoczyk              LKM Leszno   (Victoria350)   czas - 2:21,3
3.     Józef Olejniczak            LKM Leszno   (Victoria350)   czas - 2:34,5
4.     Marian Nowacki              MK Rawicz   (Victoria350)   -   defekt na starcie

kategoria juniorów:

1.     Krosnowski                  Lechia Poznań   czas - 3:18,7
2.     Włodzimierz Perek           LKM Leszno   czas - 3:18,7
3.     Marian Kuśnierek            LKM Leszno   czas - 3:25,4
4.     Jerzy Bartoszkiewicz        LKM Leszno

Turniej indywidualny:

1.     Alfred Smoczyk              LKM Leszno   (12 pkt.)
2.     Józef Olejniczak            LKM Leszno   (11 pkt.)
3.     Stanisław Przybylski        LKM Leszno   (9 pkt.)
4.     Czesław Szałkowski          Olimpia Grudziądz   (9 pkt.)
5.     Jan Tomowiak                LKM Leszno   (8 pkt.)
6.     Tadeusz Zwoliński           Olimpia Grudziądz   (7 pkt.)
7.     Bogusław Olewski            Unia Gniezno   (4 pkt.)
8.     Zygmunt Antkowiak           HCP Poznań   (3 pkt.)
9.     Wacław Andrzejewski         LKM Leszno   (2 pkt.)

Turniej Indywidualny - Chodzież 17/5/1948
(źródło informacji - Tomasz Grabowski)


1.     Klimaszyk
2.     Woźniak
?.     Tokarski
?.     Korn
?.     Lindenberg

Złoty Ryngryf Ziemi Pomorskiej i Kujawskiej - Bydgoszcz 25/5/1945
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Klasa do 125 ccm - dystans 5 okrążeń:

1.     B.Nowakowski                Olimpia Grudziądz   czas - 2:14

2.     Roman Urbanowski            Polonia Bydgoszcz   czas - 2:38,4


Klasa do 250 ccm - dystans 5 okrążeń:

1.     Czesław Szałkowski          Olimpia Grudziądz   czas - 2:14

2.     Jan Matczak                 Olimpia Grudziądz   czas - 2:16


Klasa do 350 ccm - dystans 5 okrążeń:

1.     Jan Najdrowski              Olimpia Grudziądz   czas - 2:03

2.     Józef Buda                  Polonia Bydgoszcz   czas - 2:16


Klasa do 500 ccm - dystans 5 okrążeń:

1.     Franciszek Śrubkowski       SSM Gdynia   czas - 1:59,8

2.     Jan Krakowiak               DKS Łódź   czas - 2:01,5


Bieg zwycięzców o Złoty Ryngryf:

1.     Jan Najdrowski              Olimpia Grudziądz   czas - 2:01

2.     Bolesław Bonin              Polonia Bydgoszcz   czas - 2:02
3.     Czesław Szałkowski          Olimpia Grudziądz   czas - 2:10


Bieg finałowy bez podziału na klasy

1.     Franciszek Śrubkowski       SSM Gdynia   czas - 2:00

2.     Kołeczek                    Olimpia Grudziądz   czas - 2:00,4
3.     Jan Najdrowski              Olimpia Grudziądz   czas - 2:00,6

Turniej Indywidualny - Kraków 26/5/1945 (otwarcie toru żużlowego Wisły Kraków)
(źródło informacji - Adam Majewski i Andrzej Korzybski)

Bieg z wyrównaniem:

1.     Eryk Pierchała              RKM Rybnik czas 2:17,9

2.     Jan Hennek                  Pogoń Katowice czas 2:24,4
3.     Pabiś                       Piast Gliwice


Klasa do 130 ccm:

1.     Jan Hennek                  Pogoń Katowice czas 2:27,3

2.     Ryszard Gwoździński         Piast Gliwice
3.     Czesław Wodnicki            YMCA Kraków


Klasa do 250 ccm:

1.     Pabiś                       Piast Gliwice czas 2:32,9

2.     Kryspin Sordyl              Piast Gliwice czas 2:33,4
3.     Wiśniewski                  TKM Zakopane


Bieg juniorów:

1.     W.Żywioł                    Garbarnia Kraków

2.     Płoszczyca (Laszczyca)      Olsza Kraków
3.     Piątkowski                  YMCA Kraków


Klasa do 350 ccm:

1.     Eryk Pierchała              RKM Rybnik

2.     Marian Frankowski           Tramwaj Kraków
3.     Kępiński                    OM Tur Tarnów


Klasa do 500 ccm:

1.     K.Łyko                      Gwardia Kraków czas 2:28

2.     Paciorek                    Wisła Kraków czas 2:44

Turniej Indywidualny na torze Piasta - Gliwice 30/5/1948
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


?

Turniej Indywidualny - Inowrocław 21/6/1948
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Klasa do 100 ccm:

1.     Budkowski                   Wisła Chełmno   czas - 2:58,8
2.     Żydkiewicz                  Piekary Śląskie   czas - 3:00,5

Klasa do 125 ccm:

1.     Władysław Gądkiewicz        Olimpia Grudziądz   czas - 2:38,3
2.     Roman Urbanowski            Polonia Bydgoszcz   czas - 2:39,2

Klasa do 250 ccm:

1.     Antczak                     HCP Poznań   czas - 2:39,0
2.     Wacław Andrzejewski         Unia Leszno   czas - 2:42,6

Klasa do 350 ccm:

1.     Józef Buda                  Polonia Bydgoszcz   czas - 2:59,0
2.     Zygmunt Śmigiel             Polonia Bydgoszcz   czas - 3:40,5

Klasa powyżej 350 ccm:

1.     Bolesław Bonin              Polonia Bydgoszcz   czas - 2:27,4
2.     Zygmunt Pociecha            IKS Inowrocław   czas - 2:32,0

Bieg zwycięzców:

1.     Józef Buda                  Polonia Bydgoszcz
2.     Władysław Gądkiewicz        Olimpia Grudziądz

Mistrzostwa Śląska, okręgu Śląsko-Dąbrowskiego - Katowice-Muchowiec 29/6/1948
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Klasa do 125 ccm - dystans 2000 metrów:

1.     Jan Hennek                  Pogoń Katowice   czas - 2:03,6 lub 1:59,3
2.     Jasiński (12 lat)           Sokół Imielin   czas - 2:10,6
3.     Żak                         KS Cieszyn   czas - 2:10,7

Klasa do 250 ccm - dystans 20000 metrów:

1.     Wieczorek                   KS Tarnowskie Góry   czas - 1:46,2 lub 1:57,1
2.     Andrzej Sziffner            Piast Gliwice   czas - 1:58
3.     Kryspin Sordyl              Piast Gliwice   czas - 2:03

Bieg z handicapem - dystans 20000 metrów:

1.     Robert Grymel               RKM Rybnik   czas - 1:50,8
2.     Jan Hennek                  Pogoń Katowice   czas - 1:52,3
3.     Paweł Dziura                RKM Rybnik   czas - 1:54,6

Bieg o mistrzostwo toru - dystans 20000 metrów:

1.     Paweł Dziura                RKM Rybnik   czas - 1:50 lub 1:50,9
2.     Andrzej Sziffner            Piast Gliwice   czas - 1:56
3.     Jan Hennek                  Pogoń Katowice   czas - 2:16

Klasa do 350 ccm - dystans 20000 metrów:

1.     Eryk Pierchała              RKM Rybnik   czas - 1:50
2.     Robert Grymel               RKM Rybnik   czas - 1:56,4
3.     Józef Czyż                  KS Cieszyn   czas - 2:03,4

Klasa powyżej 350 ccm - dystans 2000 metrów:

1.     Ludwik Draga                Pogoń Katowice   czas - 1:48,8
2.     Józef Polak                 MKS Szopienice   czas - 1:52
3.     Robert Grymel               RKM Rybnik   czas - 1:56,6

Bieg porównawczy - dystans 2000 metrów:

1.     Ludwik Draga                Pogoń Katowice   czas - 1:57,1 lub 1:46,2
2.     Paweł Dziura                RKM Rybnik   czas - 1:57,1

Błękitna Wstęga Odry - Wrocław 4/7/1948
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Klasa do 130 ccm - dystans 7500 metrów:

1.     Albert Hennek               Pogoń Katowice (DKW)   czas - 8:14,5
2.     Jan Hennek                  Pogoń Katowice (DKW)   czas - 8:15,0
3.     Dubicki                     Dzierżoniów   czas - 8:31,5

Klasa do 250 ccm - dystans 15000 metrów:

1.     Jan Hennek                  Pogoń Katowice (DKW)   czas - 15:30,3
2.     Perkowski                   ŁKS (NSU)   czas - 16:23,0
3.     Piet                        Kępno (DKW)   czas - 16:26,2

Klasa do 350 ccm - dystans 15000 metrów:

1.     Alfred Smoczyk              LKM Leszno (Victoria)   czas - 14:09,0
2.     Stanisław Przybylski        LKM Leszno (Victoria)   czas - 14:41,3
3.     Szitzer                     Wałbrzych (Standard)   czas - 15:26,4

Klasa powyżej 350 ccm - dystans 15000 metrów:

1.     Natanek                     Burza Wrocław
2.     Baranek                     Wieniec
3.     Marek                       Wałbrzych

Bieg finałowy o Błękitną Wstęgę Odry - dystans 15000 metrów:

1.     Jan Hennek                  Pogoń Katowice (DKW 130)   czas - 15:20,2
2.     Alfred Smoczyk              LKM Leszno
3.     Perkowski                   ŁKS

Jubileusz Olimpii Grudziądz - Grudziądz 4/7/1948
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Klasa do 100 ccm - 5 okrążeń:

1.     Zbigniew Sander             Olimpia Grudziądz   czas - 3:37,6
2.     ?
3.     ?

Klasa do 125 ccm - 5 okrążeń:

1.     Władysław Gątkiewicz        Olimpia Grudziądz   czas - 2:35,2
2.     ?
3.     ?

Klasa do 250 ccm - 5 okrążeń:

1.     Jan Matczak                 Olimpia Grudziądz   czas - 2:42
2.     ?
3.     ?

Klasa do 350 ccm - 5 okrążeń:

1.     Jan Najdrowski              Olimpia Grudziądz   czas - 2:27
2.     ?
3.     ?

Klasa powyżej 350 ccm - 5 okrążeń:

1.     Tadeusz Zwoliński           Olimpia Grudziądz   czas - 2:28,8
2.     ?
3.     ?

Bieg zwycięzców - 5 okrążeń:

1.     Jan Najdrowski              Olimpia Grudziądz   czas - 2:27,5
2.     ?
3.     ?

Bieg zrcznościowy na 1-okrążenie:

1.     Jan Najdrowski              Polonia Bydgoszcz   czas - 47,8 sek.
2.     ?
3.     ?

Zawody Indywidualne - Cieszyn 9???/7/1948
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Klasa do 125 ccm:

1.     Jan Paluch                  Polonia Bytom
2.     Bolesław Kluz               KM Cieszyn

Klasa do 250 ccm:

1.     Paweł Dziura                RKM Rybnik
2.     Andrzej Schiffner           Piast Gliwice

Klasa do 350 ccm:

1.     Karol Gabryś                KM Cieszyn
2.     Józef Czyż                  KM Cieszyn

Klasa powyżej 350 ccm:

1.     Paweł Dziura                RKM Rybnik
2.     Aleksander Koczubik         RKM Rybnik

Trójmecz drużynowy - Łódź 11/7/1948
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Tramwajarz Łódź             20
2.     DKS Łódź                    16
3.     ŁKS Łódź                    6

Trójmecz drużynowy - Gdańsk-Wrzeszcz 11/7/1948


1.     Motoklub Rawicz             26
       (Marian Nowacki-9(3,3,3), Jan Siekalski-9(3,3,3), Edmund Mikołajczak-8(2,3,3))
2.     GKM Gdańsk                  12
       (Romuald Nikietyn-?(2,?,?), Paweł Koman, Władysław Kamrowski-?(3,?,?) zawodnicy GKM startowali tylko na jednym motocyklu)
3.     Zatoka Puck                 12
       (Walerian Blaszke, Sawicki, Wrona)
Bieg po biegu:
I-Nowacki(2:07.5),Nikietyn(2:11.3) II-Siekalski, III-Kamrowski,Mikołajczak
IV-Nowacki, V-Siekalski, VI-Mikołajczak,
VII-Nowacki, VIII-Siekalski, IX-Mikołajczak,
Bieg zwycięzców (poza konkursem):
Siekalski(2:11.4), Nowacki(2:22.0),Mikołajczak(2:26.1)

Czwórmecz drużynowy - Gostyń 11/7/1948
(źródło informacji - Tomasz Grabowski)


1.     Unia Gostyń                 15
2.     Unia Gniezno                11
3.     ŚKS Śrem                    6
4.     Unia Kościan                2

Trójmecz drużynowy - Łódź 15???/7/1948


1.     Tramwajarz Łódź             20
       (Kołeczek I -(3,?,3), Kołeczek II -(3,?,?), Kamiński -(?,3,?))
2.     DKS Łódź                    16
       (Krakowiak -(?,3,3), Mucha -(?,3,?))
3.     ŁKS Łódź                    6
       (Duraj -(3,?,?), Wróżyński -(?,?,3))
Bieg po biegu:
I-Duraj(2:47)
II-Kołeczek I(2:11,5)
III-Kołeczek II(2:31,5)
IV-Krakowiak(2:14,8)
V-Mucha(2:20,4)
VI-Kamiński(2:26)
VII-Kołeczek I(2:16,1)
VIII-Krakowiak(2:14,2)
IX-Wróżyński(2:29(
Bieg zwycięzców (poza konkursem):
Krakowiak(2:15), Kamiński(2:17), Kołeczek I(2:18)

Turniej Indywidualny 22-lipca - Katowice-Muchowiec 22/7/1948
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


Turniej juniorów:
1.     Jasiński                    Sokół Imielin - czas 2:49,2

2.     Furgoł                      Sokół Imielin
3.     Owczarek                    ?
4.     Czomber                     ?

Bieg juniorów o mistrzostwo toru:
1.     Furgoł                      Sokół Imielin

2.     ?                           ?
3.     ?                           ?

Turniej seniorów:

1.     Ludwik Draga                Pogoń Katowice - czas 2:16,5)
2.     Józef Polak                 Jedność Szopienice - czas 2:35,5
3.     Korus                       MK Szopienice

Turniej Indywidualny z okazji otwarcia toru żużlowego na Stadionie Olimpijskim - Wrocław 25/7/1948
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


Turniej indywidualny, 20-to biegowy, 16-tu zawodników, punktacja 4,3,2,1,0
1.     Jan Krakowiak               DKS Łódź (18 pkt.)
2.     Alfred Smoczyk              LKM Leszno (16 pkt.)
3.     Stanisław Przybylski        LKM Leszno (15 pkt.)

4.     Jan Siekalski               Motoklub Rawicz (14 pkt.)
5.     Edward Wrocławski (Rudolf Breslauer) Pogoń Katowice (14 pkt.)
?.     Ludwik Draga                Pogoń Katowice - rekord toru 1:50,1

Klasa do 100 ccm:

1.     Władysław Gątkiewicz        Olimpia Grudziądz (czas 2:06,6)
2.     Jan Hennek                  Pogoń Katowice (czas 2:06,8)

Klasa do 250 ccm:

1.     Jan Hennek                  Pogoń Katowice (czas 2:05,6)
2.     Perkowski                   LKM Leszno   czas - 2:57

Klasa do 350 ccm:

1.     Stefan Schutzer             Burza Wrocław (czas 2:05,8)
2.     Perkowski                   LKM Leszno

Klasa powyżej 350 ccm:

1.     Zygmunt Garyantosiewicz     RKS Orkan Krotoszyn (czas 2:22,6)

Czwórmecz drużynowy - Śrem 25/7/1948
(źródło informacji - Tomasz Grabowski)


1.     ŚKS Śrem                    12
2.     Unia Gniezno                11
3.     Unia Gostyń                 8
4.     Unia Kościan                6

Czwórmecz drużynowy - Rawicz 1/8/1948
(źródło informacji - facebook - Wielki Alfred z małego Leszna - żużlowa legenda Alfreda Smoczyka)


1.     MK Rawicz                   31

(Siekalski, Nowacki, Szulczewski)

2.     LKM Leszno                  22

(Smoczyk, Przybylski, Osiecki, rez.Olejniczak)

3.     KM Ostrów Wlkp              17

(Kempiński, Poprawa, Maciejewski)

4.     GKM Gdańsk                  12

(Szymański, Koman, Kamrowski)

Po zawodach rozegrano bieg zwycięzców:
Siekalski, Smoczyk, ?

Turniej Indywidualny - Chełmno 1/8/1948
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Klasa do 100 ccm:

1.     Budkowski                   Wisła Chełmno   czas - 2:36,4
2.     Zbigniew Sander             Olimpia Grudziądz   czas - 2:38,6

Klasa do 130 ccm:

1.     Władysław Gądkiewicz        Olimpia Grudziądz   czas - 2:25,9
2.     Zygmunt Śmigiel             Polonia Bydgoszcz   czas - 2:26,0

Klasa do 200 ccm:

1.     Kalinowski                  Wisła Chełmno   czas - 2:29,3
2.     Franz Knapp                 Wisła Chełmno   czas - 2:30,3

Klasa do 250 ccm:

1.     Zbigniew Raniszewski        TKM Toruń   czas - 2:22,1
2.     Wolnikowski                 Wisła Chełmno   czas - 2:23,5

Klasa do 350 ccm:

1.     Maligłowski                 Wisła Chełmno   czas - 2:26,2
2.     Alojzy Zakrzewski           TKM Toruń   czas - 2:33,6

Bieg zwycięzców:

1.     Zbigniew Raniszewski        TKM Toruń   czas - 2:24,9
2.     Józef Kalinowski            Wisła Chełmno   czas - 2:26,4

Turniej Indywidualny - Poznań-Ławica 8/8/1948 (tor trawiasty)
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Klasa do 130 ccm - dystans 21 km (10-okrążeń):

1.     Stefański                   Lechia Poznań   czas - 18:03
2.     Milewski                    Unia Poznań
3.     Leszczyński                 ZZK Poznań

Klasa do 250 ccm - dystans 21 km (10-okrążeń):

1.     Dolihal                     Czechosłowacja   czas - 17:17,8
2.     Milewski                    Unia Poznań
3.     Frasunkiewicz               Lechia Poznań

Klasa do 350 ccm - dystans 21 km (10-okrążeń):

1.     Sedlak                      Czechosłowacja   czas - 16:35,3
2.     Wasserbauer                 Czechosłowacja
3.     Bukowski                    Lechia Poznań
4.     Jerzyk                      ZZK Poznań - upadek, złamanie obojczyka

Klasa ponad 350 ccm - dystans 21 km (10-okrążeń):

1.     Nowacki                     Unia Poznań   czas - 15:02,5
2.     Sedlak                      Czechosłowacja   czas - 16:17,0
3.     Jerzy Mieloch               Lechia Poznań   czas - 16:19,0

Wyścig dla nowicjuszy - dystans 10,5 km (5-okrążeń):

1.     Nawrot                      Unia Poznań   czas - 11:10,2
2.     Świtała                     ZZK Poznań
3.     Kawus                       ZZK Poznań

Wyścig finałowy:

1.     Dolihal                     Czechosłowacja   czas - 14:44,0
2.     Jerzy Mieloch               Lechia Poznań   czas - 14:47,0
3.     Nowacki                     Unia Poznań   czas - 15:01,2
4.     Wasserbauer                 Czechosłowacja
5.     Leszczyński                 ZZK Poznań
6.     Sedlak                      Czechosłowacja

Turniej Indywidualny - II "Złoty Puchar Ziemi Lubuskiej" - Gorzów Wlkp 8/8/1948
(źródło informacji - Tomasz Grabowski)


1.     Józef Olejniczak            LKM Leszno (kategoria 350ccm, dystans 5 okrążeń - 2100m, czas 2:21,9)
2.     Stanisław Przybylski        LKM Leszno
3.     Alfred Smoczyk              LKM Leszno
4.     Tadeusz Stercel             Unia Gorzów Wlkp

Zawody drużynowe z okazji 25-lecia RTKM - Rzeszów 15/8/1948
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     RTKM Rzeszów                23
2.     RKS Jarosław                16

Zawody indywidualne z okazji 25-lecia RTKM - Rzeszów 15/8/1948
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Władysław Gątkiewicz        Olimpia Grudziądz
2.     Jan Najdrowski              Olimpia Grudziądz

Czwórmecz drużynowy - Radom 31/8/1948 (tor Broni)
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1. Motoklub Rawicz            26

   (7)M.Nowacki        3 3 3  9
   (8)J.Siekalski      3 3 3  9
   (9)F.Kapała         3 3 2  8

2. Legia Warszawa             15

   (1)B.Osowiecki      0 2 2  4
   (2)J.Filipczak      2 2 3  7
   (3)J.Suchecki       1 2 1  4

3. OM Tur Okęcie Warszawa     12

   (4)E.Zenderowski    2 1 1  4
   (5)J.Bonchet        1 1 2  4
   (6)J.Kwaśniewski    2 1 1  4

Bieg po biegu:                tabela biegów

I. (1:50,3)Nowacki, Zenderowski, Osowiecki-u?
II. (1:44,3)Siekalski, Filipczak, Bonchet
III. (1:50,0)Kapała, Kwaśniewski, Suchecki
IV. (1:48,0)Kapała, Osowiecki, Bonchet
V. (1:46,0)Siekalski, Suchecki, Zenderowski
VI. (1:46,3)Nowacki, Filipczak, Kwaśniewski
VII. (1:43,9)Siekalski, Osowiecki, Kwaśniewski
VIII. (1:46,9)Filipczak, Kapała, Zenderowski
IX. (1:42,6)Nowacki, Bonchet, Suchecki

Po pierwszym trójmeczu rozegrano biegi wewnątrzklubowe zawodników Broni.
Zawodnicy Broni: Szmagalski, Bzducha, Nowak, Łosiak, Wasilewski, Maj, Seroczyński.
W pierwszym wygrał Szmagalski (2:01), Nowak upadł, w kolejnym biegu wygrał Łosiak, ostatni przyjeżdża Maj.
W ostatnim biegu wygrywa Seroczyński (1:58,3).


1. Legia Warszawa             9

   (?)B.Osowiecki      3  4
   (?)J.Filipczak      3  7
   (?)J.Suchecki       3  4

2. OM Tur Okęcie Warszawa     4

   (?)E.Zenderowski    2?  2
   (?)J.Bonchet        u?  0
   (?)J.Kwaśniewski    2?  2

3. Broń Radom                 4

   (?)Szmagalski       1?  1
   (?)Łosiak           2?  2
   (?)Seroczyński      1?  1

Bieg po biegu:                tabela biegów

I. (1:52,6)Osowiecki, (Okęcie), (Broń)
II. (2:04,2)Filipczak, (Broń), (Okęcie)-0
III. (1:56,1)Suchecki, (Okęcie), (Broń)

Po zawodach rozegrano bieg dwójki zawodników rawickich: Siekalskiego i Nawackiego.
Przez wszystkie okrążenia biegu prowadził Siekalski, ale na mecie pierwszy był Nowacki (1:46,2).
Widzów - około 4 tys.

Czwórmecz drużynowy - Gniezno 5/9/1948


1.     Unia Gniezno                48
2.     Unia Gostyń                 47
3.     Unia Kościan                35
4.     ŚKS Śrem                    31

Zgrupowanie kadry żużlowców - Rybnik 5/9/1948
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

W zgrupowaniu uczestniczyli: S.Bruch, J.Dąbrowski, Jankowski, Wąsikowski, Chlebicz, Nowacki, Smoczyk,
Polak, Draga, Kołeczek, Krakowiak, Dziura, Pierchała, Olejniczak, Siekalski, Najdrowski, Zwoliński, Zendrowski,
Nikietyn, Maciejewski, Bonin, Filipczak. Na zgrupowaniu testowano, ćwiczono na nowych motocyklach
Martin-Japp. Na zakończenie zgrupowania miała zostać ustalona 8-osobowa reprezentacja.
12/9 rozegrano zawody indywidualne (nie uczestniczyli tylko Jankowski, Smoczyk i Polak).
Rozegrano 15-biegów, wygrał Ludwik Draga (pogoń Katowice) 1:35. Zgrupowanie prowadził Czech - Seberka.
Skład reprezentacji ustalono następujący: Jankowski, Draga, Dziura, Breslauer, Polak, Smoczyk,
Siekalski, Zwoliński, Wąsikowski.

Zawody towarzyskie - Kielce 19/9/1948 (stadion wyścigów konnych)
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Klasa do 130 ccm:

1.     Szmagalski                  Broń Radom   czas - 6:32
2.     Kaczor                      Kielce   czas - 6:45
3.     Dychała                     Kielce

Klasa do 250 ccm:

1.     Chmielarz                   Jędrzejów   czas - 11:28
2.     Bzducha                     Broń Radom
3.     Augustyniak                 Jędrzejów

Klasa do 350 ccm:

1.     Jerzy Górecki               Kielce   czas - 10:42
2.     Henryk Górecki              Kielce
3.     Kaniszewski                 Kielce

Klasa ponad 350 ccm:

1.     Ludwik                      Kielce   czas - 9:40
2.     Nowak                       Broń Radom
3.     Seroczyński                 Broń Radom

Kalasa motocykle z przyczepkami:

1.     Rudnicki, Mokielewski       Kielce   czas - 10:56
2.     Porębski, Hensel            Kielce
3.     Kamizela, Katcusz           Kielce

Udział w zawodach wzięli czołowi motocykliści Radomia, Jędrzejowa, Suchedniowa, Starachowic, i Kielc.
Ogólnie wystartowało 42 zawodników. Widzów około 10 tys.

Testmecz międzypaństwowy   Ś L Ą S K   -   P R A G A

Katowice-Muchowiec 18/9/1948               37  -  22

Testmecz międzypaństwowy   Ł Ó D Ź   -   M O R A W Y

Łódź 22/9/1948                             20  -  35

Testmecz międzypaństwowy   P O L S K A   -   C Z E C H O S Ł O W A C J A

Warszawa 26/9/1948                         75  -  73

Zawody drużynowe - Wolsztyn 26/9/1948
(źródło informacji - Tomasz Grabowski)


1.     Unia Wolsztyn               ?
2.     Unia Grodzisk Wlkp          ?

Mistrzostwa Bydgoszczy - Bydgoszcz 3/10/1948
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Bolesław Bonin              Polonia Bydgoszcz (20 (4,4,4,4,4)pkt.)
2.     Tadeusz Kołeczek            Tramwajarz Łódź (16 pkt.)
3.     Józef Buda                  Polonia Bydgoszcz (16 pkt.)

4.     Jan Krakowiak               DKS Łódź (16 pkt.)
5.     Jan Najdrowski              Olimpia Grudziądz (16 pkt.)

Trójmecz drużynowy - Ostrów Wlkp 3/10/1948


1-2.   KM Ostrów Wlkp              18

(Stefan Maciejewski)

1-2.   MK Rawicz                   18

(Jan Siekalski)

3.     LKM Leszno                  16

(Alfred Smoczyk)

Turniej Indywidualny - Łódź 10/10/1948
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     ?                           ?
2.     ?                           ?
3.     ?                           ?

Trójmecz drużynowy - Inowrocław 10/10/1948
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Olimpia Grudziądz           28

(Tadeusz Zwoliński)

2.     TKM Toruń                   14
3.     Polonia Bydgoszcz           5

4.     IKS Inowrocław              3

Zawody Indywidualne z okazji Święta MO - Katowice-Muchowiec 10/10/1948
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Ludwik Draga                Pogoń Katowice - 9(3,3,3)
2.     Stefan Poroszewski          Polonia Bytom - 7(3,2,2)
3.     Robert Grymel               RKM Rybnik - 6(2,3,1)

4.     Czogała                     Tarnowskie Góry - 5(2,3)
5.     Olejnik                     Polonia Bytom - 4(2,1,1)
6.     Czyż II                     KM Cieszyn - 3(1,2)
7.     Czyż I                      KM Cieszyn - 1(1)
8.     Żak                         KM Cieszyn - 1(1,0)
9.     Musialik                    NMZD Sosnowiec - 0(?,0)
10.    Gołacki                     NMZD Sosnowiec - 0(0,0)

Bieg po biegu:
I. Draga(1:48), Grymel(2:02), Czyż I(2:12,1), Musialik-nie ukończył
II. Poroszewski(2:10), Olejnik(2:20), Żak(2:28), Gołacki
III. Draga(1:53), Poroszewski(2:17), Czyż II(2:22), Musialik
IV. Grymel(2:05), Czyż II(2:13), Olejnik(2:22), Żak
V. Draga(1:52), Czogała(1:58), Olejnik(2:16), Gołacki
VI. Czogała(2:07), Poroszewski(2:16), Grymel(2:43), ?

Po zawodach rozegrano bieg 100ccm (3-okrążenia) - kolejność:
Jasiński(Imielin), Olejnik(Bytom), Żak(Cieszyn)

Indywidualne Mistrzostwa Dolnego Śląska - Wałbrzych 10/10/1948
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Klasa do 130 ccm:

1.     Dobicki                     KM Dzierżoniów   czas - 2:36,0
2.     Elias                       WKM   czas - 2:42,0
3.     Stokłasa                    WKM   czas - 2:52,0

Klasa do 250 ccm:

1.     Henryk Ploticka             KS Nysa Kłodzko   czas - 2:26,0
2.     Stefan Schutzer             Burza Wrocław   czas - 2:39,5

Klasa do 350 ccm:

1.     Stefan Schutzer             Burza Wrocław   czas - 2:19,0
2.     Albrecht                    KS Nysa Kłodzko   czas - 2:29,0

Bieg zwycięzców:

1.     Stefan Schutzer             Burza Wrocław   czas - 2:18,0

Trójmecz drużynowy - Poznań 17/10/1948


1.     KM Ostrów Wlkp              25

(Stefan Maciejewski)

2.     zespół braci Nowackich      14

(Marian Nowacki)

3.     MK Rawicz                   13

(?)

Trójmecz drużynowy - Częstochowa 17/10/1948
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Polonia Bytom               23

(Stefan Poroszewski-7(2,3,2), Jan Paluch-7(2,3,2), Jerzy Jankowski-9(3,3,3))

2.     Unia Poznań                 14

(Adam Baranowski-4(1,2,1), Jan Kaźmierczak-5(?,2,3), Czesław Frąckowiak-5(2,2,1))

3.     CTCiM Częstochowa           13

(Waldemar Miechowski-7(3,1,3), Bogdan Laskowski-6(3,1,2), Marian Kaznowski-0(?,?,?))

Bieg po biegu:
I Miechowski(2:08,5), Poroszewski(2:25,5), Baranowski(2:28,7)
II Laskowski(2:10,8), Paluch(2:16), Kaźmierczak???
III Jankowski(2:05), Frąckowiak(2:18,5), Kaznowski???
IV Jankowski(2:05), Kaźmierczak(2:10,5), Miechowski(2:10,6)
V Paluch(2:20), Baranowski(2:25), Kaznowski???
VI Poroszewski(2:19,6), Frąckowiak(2:24,5), Laskowski(2:25,5)
VII Miechowski(2:10), Paluch(2:10,5), Frąckowiak(2:24,5)
VIII Kaźmierczak(2:16,5), Poroszewski(2:20), Kaznowski???
IX Jankowski(1:55), Laskowski(2:06), Baranowski(2:20)

Mistrzostwa Pomorza - Grudziądz 24/10/1948
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Klasa do 100 ccm (juniorzy):

1.     Zbigniew Sander             Olimpia Grudziądz

Klasa do 130 ccm (juniorzy):

1.     Kowalski                    Wda Świecie   czas - 2:23,4

Klasa do 200 ccm (juniorzy):

1.     Józef Kalinowski            Wisła Chełmno   czas - 2:15,8

Klasa do 250 ccm:

1.     Roman Frąckowiak            Wisła Chełmno   czas - 2:10,0

Klasa do 350 ccm:

1.     Chałupnicki                 IKS Inowrocław   czas - 2:02,2

Klasa do 125 ccm (seniorzy):

1.     Gątkiewicz                  Olimpia Grudziądz   czas - 2:20,0

Klasa do 250 ccm:

1.     Czesław Szałkowski          Olimpia Grudziądz   czas - 1:58,0

Klasa do 350 ccm:

1.     Jan Najdrowski              Olimpia Grudziądz   czas - 1:54,8

Klasa do 500 ccm:

1.     Tadeusz Zwoliński           Olimpia Grudziądz

Indywidualne Mistrzostwa Dolnego Śląska - Wrocław 30/10/1948
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Klasa do 130 ccm:

1.     Skrzypczyński               Burza Wrocław   czas - 2:49,0
2.     Ruchiński                   ?   czas - 2:51,3

Klasa do 250 ccm:

1.     Henryk Ploticka             KS Nysa Kłodzko   czas - 2:35,8
2.     Perkowski                   Pabianickie Tow.Cyklistów i Motocyklistów   czas - 2:35,9
3.     Skrzypczyński               Burza Wrocław   czas - 2:42,2

Klasa do 350 ccm:

1.     Stefan Schutzer             Burza Wrocław   czas - 2:39,5
2.     Witkowski                   Zapłon Wrocław   czas - 2:42,2
3.     Mikosz                      WKM Wrocław   czas - 3:01

Klasa ponad 350 ccm:

1.     Stefan Schutzer             Burza Wrocław   czas - 2:37,8
2.     Perkowski                   Pabianickie Tow.Cyklistów i Motocyklistów   czas - 2:37,9
3.     Gelford                     KS Jedność Żagań   czas - 2:42

Finał o Mistrzostwo Dolnego Śląska:

1.     Stefan Schutzer             Burza Wrocław (Victoria 350)   czas - 2:36,2
2.     Henryk Ploticka             KS Nysa Kłodzko (Triumph 250)   czas - 2:36,7
3.     Gelford                     KS Jedność Żagań (DKW 500)   czas - 2:37,3

Turniej Indywidualny - Oborniki Wlkp 7/11/1948
(źródło informacji - Tomasz Grabowski)


1.     Maćkowiak

2.     ?
3.     ?

Indywidualne Mistrzostwa Zagłębia Dąbrowskiego - Sosnowiec 14/11/1948
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

W zawodach rozegrano jedenaście biegów na dystansie 5-okrążeń (5x2250m)).
Startowali: Draga, Polak, Jasiński, Hennkowie. Najlepszy czas uzyskał Polak w biegu 7. - 2:25,3,
następnie Draga 2:25,4, Hennek - 2:38,1, Gołacki(KM Sosnowiec)-2:40,9.
W biegu pocieszenia (na 3-okrążenia) wygrał Jasiński(Imielin)-1:34,2, przed Hennkiem-1:35,2 i
Giertuszkiewiczem-1:37,1.
Wyścig o Mistrzostwo Zagłębia Dąbrowskiego wygrał Polak(AJF)-2:27,1. Widownia - 4 tys.


1932-47     INDEX     1949